Na rynku

Jak wybrać najlepszy model drukarki A3?

Drukarki A3 doskonale nadają się do drukowania plakatów, grafiki lub dużych stron dokumentów. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu urządzenia.

W ostatnich latach technologia druku znacznie się rozwinęła, dziś wszystkie małe firmy mogą uzyskać dostęp do niezawodnej i niedrogiej drukarki A3 we własnym zakresie. Maszyna drukująca w dużych formatach jest dosyć droga, dlatego warto wybrać taką, która będzie działała szybko i bezkolizyjnie, a przy tym nie będzie generowała zbyt wysokich kosztów eksploatacji. Jeśli chcesz, żeby Twoja drukarka spełniała te wymogi, a przy okazji drukowała dokładnie, to przed zakupem zwróć uwagę na trzy parametry.

Skalowalność i wszechstronność

Kolorowe laserowe drukarki A3 mogą poszerzyć Twoje możliwości i przenieść koncepcje projektowe na wyższy poziom. Większy format A3 o wymiarze ach 297 mm x 420 mm daje dwa razy większy obszar drukowania na arkuszu niż A4. Ale chodzi tu nie tylko o drukowanie w dużych formatach: dzięki udoskonalonej obsłudze papieru, dużej pojemności i różnorodności podajników tac, drukarki te mogą również obsługiwać codzienne drukowanie w formatach A4 i A5,w wysokiej rozdzielczości. Taka wszechstronność daje Twojej firmie kontrolę nad tworzeniem materiałów i zapewnia elastyczność projektowania

Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów urządzenia drukującego, które należy przeanalizować przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu sprzętu. Jednym z nich jest DPI (ang. dots per inch), wskazujący rozdzielczość, w jakiej będziemy mogli drukować. Jest to „liczba punktów obrazu przypadająca na cal”. Minimalna, zapewniająca dobry obraz, wynosi 300 DPI. Ważnym wskaźnikiem jest też pamięć drukarki, im większa tym szybciej urządzenie przetwarza zadaną pracę. Równie istotny jest zakres skalowania, który mówi nam o tym, jak procentowo można powiększyć lub zmniejszyć kopiowany/skanowany obraz. Przykładowo, urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Managed P77740dn ma pamięć o pojemności 1,5 GB, a zakres skalowania 25-400%.

Połączenia

Łączenie się z siecią informacji, a także z siecią ludzi, bardzo usprawnia pracę w dzisiejszych czasach. Właśnie pod tym kątem powinieneś wybierać jak najlepsze urządzenia.

Wiele z najlepszych drukarek A3 to urządzenia wielofunkcyjne, umożliwiające nie tylko szybkie skanowanie i kopiowanie dokumentów o różnych rozmiarach, lecz także faksowanie i łączność mobilną. Sprawdź, czy drukarka posiada możliwość drukowania z urządzeń mobilnych, która może również zapewnić Twojemu biznesowi zupełnie nowe funkcjonalności, umożliwiając drukowanie standardowych dokumentów, plików PDF, zdjęć i innych materiałów bezpośrednio z urządzenia przenośnego. Bardzo przydaje się opcja drukowania w chmurze i skanowania do chmury. Dzięki niej można drukować bezpośrednio z baz plików i portali, a także przesyłać dokumenty od razu na serwer. Korzystna jest też możliwość podłączenia sprzętu do lokalnej sieci komputerowej, taką funkcję ma np. urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet seria M436, a dzięki portowi Ethernet możesz dzielić się plikami ze współpracownikami.

Koszty eksploatacji

Przydatną miarą porównywania kosztów eksploatacji drukarki jest kwota, jaką płaci się za wydruk strony, określana jako TCO – Total Cost of Ownership, czyli całkowity koszt posiadania. Toner, papier i energia zwykle stanowią 95 procent lub więcej tego kosztu. Drukarki A3 i A4 wykorzystują bardzo podobne ilości energii w trybach uśpienia i gotowości. Warto wybierać urządzenia z opcją oszczędzania energii, ponieważ ich użycie może nawet dziesięciokrotnie zmniejszyć TCO. Tryb eco sprawia, że drukarka zużywa mniej tonera i szybciej przechodzi w stan uśpienia, kiedy przestaje pracować. Jeśli zależy Ci na pracy z urządzeniem przystosowanym pod kątem ochrony środowiska, to możesz zainteresować się wspomnianym już wyżej HP PageWide Managed P77740dn. Dzięki zastosowanej w nim specjalnej technologii HP PageWide sprzęt ten zużywa minimalną ilość energii. Użytkownicy, którym nie jest obca społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR, corporate social responsibility), mogą też skorzystać z programu HP Planet Partners, stworzonego w celu ułatwienia recyklingu.

Serwis i suport

Chcesz mieć tanie wydruki, ale niekoniecznie zależy Ci na tym, żeby zostać ekspertem w kwestii drukowania – to zupełnie zrozumiałe. Dlatego warto inwestować w sprzęt nowy, który będzie miał zapewniony serwis w razie awarii lub telefoniczną pomoc konsultanta, jeśli dojdzie do usterki. Analizując sytuację pod tym kątem, można ewentualnie wynająć urządzenie, jeśli nie mamy pieniędzy, aby kupić nowe, zwykle dosyć drogie. Wynajem drukarek opłaci się szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy wydruków okazjonalnie, np. przy organizacji szkolenia czy konferencji. Profesjonalne firmy wynajmujące sprzęt podpowiedzą, jaki model najlepiej wybrać. Przeliczą też koszt wydruku, co pozwoli wybrać najlepsze urządzenie.

Jeśli potrzebujemy drukarki, która wyraźnie wydrukuje duże formaty, to warto przyjrzeć się modelowi HP LaserJet MFP M436 series . Ma on wbudowane połączenie Ethernet, z którego może korzystać jednocześnie kilkanaście osób. Jest to sprzęt bardzo wydajny – osiąga prędkość druku do 12 stron A3 w czerni. Sprawdza się doskonale przy wydruku dokumentów biurowych, jak również kopiowaniu i skanowaniu w formacie A3.

4.8/5 - (42 votes)

Data publikacji: 1 marca, 2018

Autor:

4.8/5 - (42 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły