Na rynku

Wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w Polsce

Pozytywne prognozy ze stycznia 2014 zdają się potwierdzać. Po względnie trudnym roku 2013 branża budowlana złapała nieco oddechu i utrzymuje tempo wzrostu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu 2014 dynamika produkcji budowlanej była o 5,6 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Dobre wyniki polskiej gospodarki

Widoczne wiosną perspektywy poprawy sytuacji w sektorze budowlanym pozwalały na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Jednak niestabilna sytuacja na światowych rynkach, połączona z „zadyszką” największych gospodarek europejskich położyła się cieniem na dotychczasowych prognozach ekspertów. W Niemczech PKB w II kwartale 2014 przekroczył ledwie 1,2 procenta, tymczasem Polska zdaje się utrzymywać dobre tempo wzrostu. W III kwartale 2014 wzrost polskiego PKB kształtował się na poziomie 3,3 procenta. Optymistyczne nastroje widoczne są również w branży budowlanej.

Wzrost produkcji budowlano-montażowej

Według danych GUS dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2014 była o ponad 5 procent wyższa niż w analogicznym okresie roku 2103. Oznacza to również wzrost rzędu 19,8 procenta w porównaniu z sierpniem 2014 roku. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, dane te kształtowały się na poziomie – odpowiednio 3,8 procenta i 2 procent.

Wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w Polsce

Niższy koszt budowy

Jednocześnie, jak pokazują statystyki Polskich Składów Budowlanych, nastąpił nieznaczny spadek cen materiałów budowlanych. Według szacunków sieci PSB, w październiku 2014 łączny koszt materiałów do budowy domu o powierzchni 152 m2 wyniósł ponad 126 tysięcy złotych brutto. W porównaniu do września 2014 ceny zanotowały zatem nieznaczny spadek – 0,1 procenta. Tak niewielki spadek cen materiałów budowlanych nie powinien dziwić. Warunki biznesowe w tym okresie nie należą wprawdzie do najłatwiejszych, jednak producenci materiałów budowlanych nie powinni ulegać pokusie konkurowania jedynie ceną.

Wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w Polsce

Kto ceną wojuje…

Duża konkurencja wymaga konkurencyjnego podejścia, aczkolwiek nie musi być nim jedynie obniżka cen produktu. – Obecnie na rynku wyraźnie widać tendencję wzrostu świadomości inwestorów, którzy coraz częściej wybierają oni rozwiązania systemowe od producentów stawiających przede wszystkim na jakość.

Podobny trend widoczny jest w przypadku dachówek ceramicznych i betonowych, przy produkcji których wykorzystywane są nowoczesne technologie. To dzięki rozwojowi myśli technologicznej można inwestorom zaoferować produkt najwyższej jakości – trwały, a jednocześnie o bogatej gamie kształtów i kolorów, doskonale wpisujący się w różnorodne gusta estetyczne – mówi Marek Podeszwa, Koordynator Działu Technicznego marki BRAAS.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 27 listopada, 2014

Autor:

5/5 - (4 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Leszek
    wtorek, 26 marca, 2019

    W Polsce buduje się i budować się będzie co raz to więcej. Na przestrzeni lat widać znaczny przyrost nowych projektów oraz remontów budowlanych. Producenci budowalni też nie są w tyle, materiały są co raz lepsze, udostępniają klientom nowe technologie.

  2. praktyk
    sobota, 14 września, 2019

    Ten wzrost według mnie utrzymuje się także i w obecnym 2019 roku co jest efektem bogacenia się społeczeństwa.Jeśli państo nadal będzie aktywnie wspierać budownictwo poprzez wspieranie młodych małżeństw starających się o mieszkanie czy nowy dom,wszelkiego rodzaju ulgi i dotacje pobudzają rynek budowlany i oby tak dalej,a będzie coraz miejszy procent ludzi oczekujących na własny” kont”.

Podobne artykuły