Na rynku

Zawód dekarz – czy warto?

Każdy, kto budował lub buduje dom wie, że bez dekarza nie uda się zakończyć projektu. Praca tego rzemieślnika musi być wykonana zgodnie ze sztuką dekarską, ponieważ ma ona istotne znaczenie i realny wpływ na ogólną trwałość budynku. W końcu dach jest jednym z najważniejszych elementów całej jego konstrukcji.  Jednak pomimo roli, jaką dekarz odgrywa w procesie budowy i dobrych perspektyw na przyszłość i rozwój, zawód ten nie cieszy się dużą popularnością i trudno o dobrego fachowca. Sprawdźmy więc, z czego to wynika.

Dekarz – charakterystyka zawodu

Zawód dekarza można zdobyć na kilka sposobów. Jedną z dróg jest podjęcie nauki w szkole zawodowej, alternatywą jest udział w kursach zawodowych. Aby zdobyć uprawnienia czeladnika lub mistrza dekarskiego, nie trzeba kończyć studiów wyższych, a jego praca, mówiąc bardzo ogólnie, związana jest z kryciem, konserwacją i naprawą dachów. W rzeczywistości jednak lista obowiązków dekarza jest znacznie dłuższa.

,,Doświadczony rzemieślnik jeszcze przed rozpoczęciem prac, powinien potrafić wskazać wszystkie zależności pomiędzy kształtem dachu, wymiarami zewnętrznymi budynku, rodzajem i konstrukcją więźby, a materiałem pokrycia, tak, by inwestor wiedział, na jaki dach składa zamówienie. Uwzględnienie w trakcie budowy wszystkich wspomnianych aspektów zagwarantuje, że będzie on szczelny, trwały i bezpieczny.

Doświadczony dekarz bez problemu wykona każdy rodzaj dachu – wybrany kształt czy materiał na pokrycie, nie powinny stanowić przeszkody. Ważne jednak, by pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego też wszystko musi być zawarte w projekcie i omówione już na wstępie. Wszelkie próby zmiany projektu, np. rodzaju pokrycia w trakcie realizacji zlecenia, nie są wskazane. Prace dekarskie są bowiem wykonywane na wysokości, dlatego zgodnie ze sztuką żadne improwizacje nie są dopuszczalne.

Dlaczego warto zostać dekarzem?

Powodów jest co najmniej kilka, jednak głównym jest fakt, że zapotrzebowanie na ten zawód będzie zawsze, w końcu każdy budynek musi mieć dach, a na rynku brakuje wykwalifikowanych dekarzy. Badanie Barometr zawodów, przeprowadzane od 4 lat na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskazuje zawód dekarza w grupie zawodów, które we wszystkich prognozach wskazywane były jako deficytowe.

Zanim podejmie się decyzje o wiązaniu przyszłości z dekarstwem należy pamiętać, że wykonywanie tego zawodu wymaga sprawności fizycznej, ogromnej wiedzy i zdolności manualnych. Ponadto, żeby sprostać wymogom nowoczesnych technologii, dekarze muszą się nieustannie szkolić. Uczestnicząc w specjalnych kursach, dekarze mogą zdobyć certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Szkolenia tego typu organizuje m.in. marka BMI Braas, producent pokryć dachowych dedykowanych dachom skośnym. Więcej informacji na temat Programu Certyfikacji Dekarzy na stronie: https://www.monier.pl/katalog-braas/certyfikacja-dekarzy-braas.html

Jak widać praca dekarza wiąże się ze stałym podnoszeniem swoich kwalifikacji. Zmieniają się produkty, technologie, instrukcje montażu. Każdy dekarz powinien być na bieżąco i wiedzieć wszystko zarówno o pokryciu, w którym się specjalizuje, jak i konstrukcji dachu czy obróbkach dekarskich, a to wymaga ciężkiej pracy i poświęcenia. Jednak zarobki, jakie można osiągnąć na tym stanowisku i satysfakcja, wynagradzają wszelkie niedogodności i trud włożony w pracę. Ostatecznie dzieło dekarza, jest wizytówką domu każdego inwestora.

4.9/5 - (24 votes)

Data publikacji: 30 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (24 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    czwartek, 31 października, 2019

    Budownictwo zawsze będzie istniało,a dekarz jest jednym z ciekawszych zawodów i warto się uczyć na dekarza aby stać się wartościowym fachowcem.Dekarz jest rozwojowym zawodem i warto posiąść wiedze nie tylko teoretyczną ale i praktyczną u dobrych fachowców aby stać się prawdziwym rzemieślnikiem.

  2. Rafał
    czwartek, 31 października, 2019

    Warto podjąć zawód dekarza, ale nie jest on dla każdego. Wymagana przede wszystkim sprawności fizycznej i odwagi bo to głównie praca w terenie i na wysokości. Powstało wiele narzędzi i technik wspomagających wykonywanie tego zawodu. Aby wszystko było dobrze zrobione to praca wymaga wiedzy budowlanej i technik wykonania/montażu dlatego potrzebne szkolenie czy szkoła zawodowa.

Podobne artykuły