Rynny aluminiowe – trwałe i estetyczne

Rynny aluminiowe – trwałe i estetyczne
Rynny aluminiowe – trwałe i estetyczne 

Na rynku coraz większa popularnością cieszą się rynny aluminiowe. Aluminium jest metalem lekkim, waży około 65 % mniej niż popularna w budownictwie stal. Posiada bardzo korzystny, wysoki współczynnik wytrzymałości w stosunku do wagi oraz jest odporny na korozję.

Aluminium w naturalny sposób utlenia się powierzchniowo tworząc warstwę ochronną zapobiegającą korozji. W przypadku zarysowań, uszkodzenia tej warstwy, aluminium utlenia się ponownie, odbudowuje barierę i nie koroduje. Jego trwałość ocenia się na ponad 100 lat.

Ekologiczny metal

Aluminium jest materiałem bardzo łatwym do ponownego wykorzystania dzięki temu, że w procesie recyklingu nie traci jakości a ilość energii potrzebnej do przetopienia jest niewielka – o 95% niższa niż energia potrzebna do pierwotnego wytworzenia aluminium z boksytów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie używane 75% całego aluminium wyprodukowanego po 1888 roku. Ponadto aluminium jest materiałem doskonale poddającym się procesowi recyclingu. Wykazuje doskonałe właściwości i jest w 100% odzyskiwalne bez utraty pierwotnej jakości. Dodatkowo w procesie recyclingu aluminium można zaoszczędzić do 95% energii produkcyjnej. Dzięki temu aluminium stało się metalem ekologicznie najbardziej wartościowym. Nic więc dziwnego, iż systemy rynnowe aluminiowe cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów.

Fot. PrefaFot. Prefa

Wytrzymałość i wygoda

Niektórzy wykonawcy podkreślaja jednak, iż wadą pewnych systemów aluminiowych jest ich pracochłonna obróbka. Głównie chodzi o takie prace jak: docinanie elementów, doginanie łączników, wycinanie otworów na rury spustowe, itp. Zajmuje to sporo czasu na budowie. Dlatego też większość wykonawców korzysta z aluminiowych systemów ciągłych. W tym systemie produkowane pod wymiar dachu rynny mogą mieć długość do 25 m – system jest wtedy spójny i nie wymaga łączników.

Firma Motor-Speed z Rybnika od 2003 roku zajmuje się produkcją oraz sprzedażą rynien w systemie ciągłym Englert oraz sprzedażą akcesorii do ich montażu. Jako materiał podstawowy przedsiębiorstwo stosuje wysokiej jakości blachę aluminiową powlekaną piecowo farbami akrylowymi. W produkcji wykorzystuje się również blachę stalową powlekaną piecowo farbami akrylowymi, blachę ocynkowaną oraz blachę miedzianą.

Z kolei materiałem użytym do produkcji rynien i rur aluminiowych Marley Allutec jest ciągnione aluminium o grubości 1,5 mm. Wszystkie pozostałe elementy systemu są również wykonane z aluminium. Zdaniem przedstawicieli firmy przewidywany okres bezusterkowej eksploatacji rynien Alutec jest znacznie dłuższy od innych metalowych rozwiązań dostępnych na rynku. Rynny i rury wykonane są z ciągnionego aluminium o przekroju 1,5 mm, czyli o grubości ponad dwukrotnie większej od innych rynien wykonanych z metalu. Kolory uzyskiwane są w wyniku poliestrowego malowania proszkowego, co zapewnia maksymalną trwałość barwy.

Zalety systemu rynien w systemie ciagłym:

  • estetyczny kształt rynny doskonale wkomponowuje się w budynek,
  • nie wymaga żadnej konserwacji (rynny aluminiowe i miedziane),
  • bardzo szczelny,
  • ekonomiczny – wytwarzanie bezpośrednio z maszyny na placu budowy i praktycznie bez odpadów,
  • bardzo trwały – wysoka odporność na korozję i zasiarczenie (rynny aluminiowe i miedziane),
  • odporny na wpływ temperatur ekstremalnych,
  • łatwy i szybki montaż,
  • wytrzymały – nawet przy dużym nawisie śnieżnym z dachu rynna nie odkształca się,
  • kompletny system ze wszystkimi elementami wykonanymi z aluminium, stali i miedzi,
  • bogata gama kolorystyczna pozwalająca na efektowne uzupełnienie elewacji budynku.
Fot. GuttiFot. Gutti

Inny producent – firma PREFA – specjalizuje się w produktach z aluminium, ponieważ jest ono metalem lekkim wykluczającym zajście kontaminacji wody deszczowej z metalami ciężkimi. PREFA używa wyłącznie lakierów organicznych do powlekania aluminium. PREFA produkuje systemy dachowe i rynnowe ze specjalnego stopu aluminium odpornego na działanie wody morskiej. W przypadku uszkodzenia powierzchni odkryte aluminium utlenia się tworząc trwałą powłokę chroniącą produkt przed dalszymi uszkodzeniami. Rynny dachowe wykonywane są z taśm aluminium powlekanych warstwami zabezpieczający mi i wykończeniową warstwą koloru. Materiałem bazowym dla produktów aluminiowych PREFA są stopy aluminium wg normy EN 573 lub DIN 1725. Pokrywanie rynien dachowych i rur następuje w procesie powlekania aluminium coil coating i podlega surowym zaleceniom stowarzyszenia ECCA (European Coil Coating Association) w Brukseli. Produkt jest wytrzymały na temperatury w zakresie od – 30°C do + 80°C, Warstwa lakieru posiada właściwości plastyczne i jest odporna na działanie wszelkich chemikaliów i na warunki atmosferyczne.

Podobnie firma Gutti specjalizuje sie w produktach z aluminium. Gutti używa aluminium stopu 3022 i 3005. Taśmy aluminiowe Gutti są uszlachetniane powierzchniowo w procesie coil coating zgodnie z wytycznymi europejskiego stowarzyszenia ECCA. W procesie produkcji Gutti poddaje aluminium blisko dwudziestoetapowej obróbce. Systemy aluminiowe Gutti są odporne na temperatury w zakresie od – 30°C do + 90°C. Firma dysponuje trzema liniami lakierniczymi (1250, 600 i 500 mm), które pozwalają na oferowanie aluminium lakierowanego w rozmiarach od 70 do 1250 mm, w grubości powłoki lakierniczej od 0,20 mm do 2 mm. Zdaniem przedstawicieli firmy ogólna wysokość produkcji wynosi ok. 42 tysiące ton rocznie.

Oprac. J.K.

Data utworzenia: 01.08.2012


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły