Domy z bali – izolacyjność cieplna cz. 2

Domy z bali - izolacyjność cieplna cz. 2
Domy z bali - izolacyjność cieplna cz. 2 

Obliczanie izolacyjności cieplnej przegrody z drewna w oparciu jedynie o współczynniki przewodności cieplnej λ bez uwzględnienia innych właściwości drewna, nie odzwierciedla prawdziwych właściwości izolacyjnych drewna.

Rozwiązaniem mogą się okazać działania zachodnioeuropejskich instytucji, które w ramach swoich badań planują ustalić dla drewna suchego współczynnik przewodności cieplnej λ w wysokości 0,105 W/mK. Przy takim współczynniku średnia grubość zewnętrznej ściany z bali mogłaby wynosić minimum 41 cm lub średnica bali 47 cm. Ponadto instytucje te oceniają budownictwo domów z bali jako budownictwo z ograniczonymi mostkami termicznymi, co w konsekwencji ogranicza teoretyczne zużycie energii o około 20%. Jednak nadal operowanie samym współczynnikiem przewodności cieplnej, bez uwzględnienia właściwości drewna, nie przyniesie oczekiwanych skutków.

W Polsce doświadczenia w zakresie izolacyjności cieplnej ścian z bali ograniczają się do tradycji Podhala i chat góralskich, których ściany wznoszono z płazów grubości 16 lub 18 cm, bez dodatkowej warstwy izolacji cieplnej i domy te przez długie lata w pełni sprawdzały się i sprawdzają pod względem zapewnienia komfortu cieplnego ich mieszkańcom.

Według obecnie obowiązujących w Polsce wymagań w zakresie izolacyjności ścian zewnętrznych budynków jednorodzinnych – U < 0,25 W/m K – na ściany zewnętrzne z bali drewnianych należy stosować elementy drewniane o średniej grubości powyżej 62 cm, czyli o średnicy bali co najmniej 71 cm.

Zmusza również do poważnej weryfikacji krajowych przepisów dotyczących spełniania minimalnych wymagań w zakresie wartość wskaźnika EP dla całego budynku – poniżej 120 kWh/(m2 • rok), przy równoczesnych wymaganiach dotyczących izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, na przykład ścian zewnętrznych przy ti ≥ 16oC Ucmax = 0,25 W/m2K.

W roku 1980 w USA na zlecenie Departamentu Budownictwa i Rozwoju Urbanistycznego (Housing and Urban Development) oraz Departamentu Energii (Department of Energy) przeprowadzono badania mające na celu stwierdzenie wpływu pojemności cieplnej konstrukcji ścian na wielkość zużycia energii w poszczególnych budynkach.

Narodowe Biuro Standardów (National Bureau of Standards, NBS) postawiło niedaleko Waszyngtonu sześć budynków o wymiarach 20′ x 20′ (6,10 x 6,10 m), a każdy z nich był identyczny z wyjątkiem konstrukcji ścian zewnętrznych. W budynkach utrzymywany był ten sam poziom temperatury przez 28-tygodniowy okres badawczy na przełomie 1981 i 1982 roku, a technicy NBS dokładnie rejestrowali zużycie energii w każdym z budynków.

Badane budynki charakteryzowały się następującymi cechami:

1 – izolowany szkielet drewniany, o oporze R-12 (krajowe U = 0,47 W/m2K) (bez masy) – z zewnętrzną oblicówką drewnianą 5/8″ (5,8 cali to 1,6 cm), słupkami ścian 2 x 4″ (3,8 x 8,9 cm), izolacją z wełny szklanej 3 1/2V (8,9 cm), paroizolacją i płytą g/k 1/2″ (1,25 cm), całkowita grubość ściany – 11,8 cm

2 – nieizolowany dom drewniany szkieletowy, o oporze R-4 (krajowe U = 1,42 W/m2K) (bez masy) jak powyżej, lecz bez izolacji z wełny szklanej. Całkowita grubość ściany – 8,9 cm

3 – izolowany dom murowany, o oporze R-14 (krajowe U = 0,40 W/m2K) (wraz z masą zewnętrzną) z oblicówką z cegły 4″ (10,2 cm), betonowych bloczków 4″ (10,2 cm), izolacją styropianową 2″ (5,1 cm), paroizolacją, rusztem i płytą g/k 1/2″ (1,25 cm), całkowita grubość ściany – 29,8 cm

4 – niezaizolowany dom murowany, o oporze R-5 (krajowe U = 1,13 W/m2K) (z masą zewnętrzną) z bloczków betonowych 8″ (20,3 cm), rusztem, paroizolacją i płytą g/k 1/2″ (1,25 cm), bez styropianu, całkowita grubość ściany – 24,6 cm

5 – dom z bali, o oporze R-10 (krajowe U = 0,56 W/m2K) (z własną masą), z pełnych prostokątnych bali łączonych na pióro i wpust, 7″ (17,8 cm) bez żadnej dodatkowej izolacji, bez paroizolacji i wewnętrznej płyty g/k, całkowita grubość ściany – 17,8 cm

6 – izolowany dom murowany, o oporze R-12 (krajowe U = 0,47 W/m2K) (z masą wewnętrzną) z cegły 4″ (10,2 cm), luźnego wypełnienia izolacją perlitową 3 1/2″ (8,9 cm), bloczków betonowych 8″ (20,3 cm) i tynków wewnętrznych 1/2″ (1,3 mm), całkowita grubość ściany – 40,7 cm

Po trwającym 28 tygodni badaniu stwierdzono:

– dom z bali (5), o oporze R-10 (krajowe U = 0,56 W/m2K) podczas 3-tygodniowego okresu wiosennego grzewczego zużył 46% mniej energii grzewczej niż izolowany dom drewniany szkieletowy (1) o oporze R-12 (krajowe U = 0,47 W/m2K)

– dom z bali podczas 11-tygodniowego okresu letniego schładzania zużył 24% mniej energii do schładzania niż izolowany dom drewniany szkieletowy (1)

– dom z bali (5), izolowany dom drewniany szkieletowy (1) i izolowany dom murowany (6) podczas 14-tygodniowego okresu zimowego grzewczego zużyły podobną ilości energii grzewczej

Wyniki pokazują, że dom o ścianach wykonanych z bali o izolacyjności cieplnej mniejszej o około 20% zużył mniej energii zarówno do ogrzania, jak i do schładzania niż budynek o typowej drewnianej konstrukcji szkieletowej, uznawanej dotychczas za konstrukcję energooszczędną, jednocześnie w okresie zimowym dom z bali zużył podobną ilość energii co dom o murowanych, warstwowych ścianach zewnętrznych.

Data utworzenia: 15.01.2015


Komentarze

  • Henryk napisał(a):

    Dom z bali - marzenie mojej żony i pewnie większości z nas. Solidny ciepły dom zbudowany od podstaw na lata przez górali. Mieszkałem czasem w czasie letnich bądź zimowych wyjazdów. Super sprawa cicho, ciepło, bezpiecznie. Dom z duszą. Kiedyś jadąc do pracy odkryłem taki dom bodajże w Raszynie - żywcem przeniesiony z Podhala. Zazdroszczę właścicielowi.

  • iwko123 napisał(a):

    Górale budowali od wieków takie domy z bali i to bez dodatkowej izolacji i zapewniały im ciepło w zimie.Jako nastolatka pomieszkowałam w takim domu na wsi zimą.Nie pamiętam,żeby kiedyś było mi zimno.Drewno jest doskonałym materiałem na budowe domu.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły