Prefabrykowany dach STEICO – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Stosowane już powszechnie prefabrykowane wiązary dachowe znacznie usprawniły prace budowlane, ale mogą one przebiegać jeszcze szybciej dzięki prefabrykacji całych dachów. Rozwiązanie zyskuje na popularności, a wśród głównych powodów, dla których lepiej wybrać dach z gotowych elementów wykonanych w fabryce, warto wymienić łatwość montażu, doskonałe parametry, bezpieczeństwo i trwałość na lata.
Prefabrykaty wytwarzane w warunkach fabrycznych są dużo dokładniejsze niż konstrukcje wykonywane na placu budowy, dlatego budowa domu staje się tańsza, szybsza i mniej uciążliwa. Do niedawna cały proces odbywał się na działce budowlanej, obecnie najbardziej pracochłonne etapy można przenieść do fabryki. Wykonane w zakładzie zgodnie z projektem budowlanym, dopasowane co do milimetra moduły dostarczane są w zaawansowanym stopniu przetworzenia i na miejscu budowy wymagają już tylko połączenia w całość. Wcześniejsze przygotowanie prefabrykatów i ich dostarczenie tuż przed montażem przekładają się na efektywniejszą organizację pracy i skrócenie czasu realizacji – budynki wznoszone są nawet w 2 dni.
Prefabrykacja nie tylko upraszcza procesy budowlane, ale pozwala też zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. To sprawdzone rozwiązanie w przypadku dachów spadzistych, które stanowią dość skomplikowany układ konstrukcji, podkładu i warstwy izolacyjnej. Tylko prawidłowe wykonanie każdej z warstw, precyzyjne połączenie i wysoka jakość zastosowanych materiałów zapewnią szczelność, stabilność i trwałość dachu, które przełożą się na bezpieczeństwo budynku.
Automatyzacja procesu produkcji pozwala zachować wysoką jakość i niezbędne parametry dachów. W zakładzie w Czarnkowie jedna z trzech linii produkcyjnych została wyposażona w specjalistyczny park maszynowy zaprojektowany pod wymagania konstrukcji dachowych. Produkowane są z bardzo wytrzymałych i stabilnych wymiarowo belek LVL (fornir klejony warstwowo)/ belek dwuteowych, płyt drewnopochodnych oraz materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych. Po opuszczeniu fabryki są odporne na zewnętrzne warunki pogodowe, co zdejmuje z inwestora obowiązek zabezpieczenia powierzchni dachu przed położeniem pokrycia zasadniczego.
Przewagą technologii prefabrykowanej jest również prawidłowo wykonana warstwa termoizolacji. To właśnie ona odpowiada za to, że dach będzie spełniał swoje zadanie – zimą nie będzie przepuszczał na zewnątrz ciepła wytworzonego w budynku, ani powodował nadmiernego nagrzewania pomieszczeń w okresie letnim. W dachach prefabrykowanych jest ona wykonana z naturalnych włókien drzewnych. Dzięki dużej gęstości i wysokiej zdolności do akumulacji ciepła skutecznie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. „Zamawiając” gotowy dach mamy oczywiście możliwość wyboru jego grubości wraz z warstwą termoizolacji, od 240 mm do 400 mm. Będzie ona zależała od nośności konstrukcji, ale również oczekiwanych parametrów oraz efektywności energetycznej budynku. Dla standardowej konstrukcji dachu przy grubości przegrody 240 mm współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,15 W/(m2*K). To wartość wymagana obecnie zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami prawnymi. Wraz ze zwiększeniem grubości przegrody uzyskujemy coraz lepsze parametry – nawet 0,11 dla przegrody 400 mm. W przypadku wyboru dachu w opcji z powierzchnią instalacyjną współczynnik U osiąga wartości od 0,14 do 0,10.
Włókna drzewne są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz przegrody dachowej na zewnątrz budynku. Ogranicza to zjawisko kondensacji pary wodnej, zabezpieczając konstrukcję dachu przed uszkodzeniem spowodowanym przez wilgoć i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń.
Proces prefabrykacji dachu pozwala zredukować mostki termiczne, przez które dochodzi do strat ciepła, czy takie niekorzystne zjawiska, jak pęcznienie i kurczenia. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji dachu płyt z włókien drzewnych o dużej gęstości i specjalnej strukturze udało się wyeliminować inny istotny problem – hałas. Chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jak opady deszczu oraz dźwiękami powietrznymi, np. hałasem miejskim do Rw = 52 dB.
STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel.: +4867 35 66 215
e-mail: infocee@steico.pl, www.steico.com/pl
Komentarze