Budownictwo drewniane

Adaptacyjne projektowanie: Tworzenie domów gotowych na zmieniające się warunki klimatyczne

Współczesne domy muszą być projektowane i wznoszone w taki sposób, aby sprostać dynamicznie zmieniającym się warunkom klimatycznym oraz coraz mocniej wyśrubowanym normom budowlanym. Z jednej strony konieczne jest dobre ocieplenie budynku i zabezpieczenie go przed stratami energii, a z drugiej – zapewnienie właściwej izolacji przed gorącem w okresie letnim. Obecnie najlepszym rozwiązaniem okazuje się przede wszystkim umiejętne zaplanowanie całej inwestycji, włącznie z odpowiednią adaptacją wybranego projektu.

Budowa domu a zmiany klimatu

Klimat staje się obecnie jedną z najważniejszych wytycznych w budownictwie, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na wybór konkretnych systemów, technologii i innych rozwiązań przy planowaniu praktycznie każdej inwestycji. Inwestorzy muszą mierzyć się ze zmianami klimatycznymi niezależnie od tego, gdzie i jak zamierzają wybudować dom pod klucz. Budynek musi być bowiem dostosowany nie tylko do aktualnych warunków, ale również tych mających wystąpić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Z tego względu projekty domów coraz częściej muszą uwzględniać różne przewidywania specjalistów, według których w nadchodzących dekadach nastąpi znacząca radykalizacja klimatu. Poza suszami i falami upałów, występować będą okresy ulewnych deszczów oraz intensywne, huraganowe wiatry. Klimat ulega ociepleniu, jednak niewykluczone są silne mrozy i śnieżne nawałnice.  

Odpowiednia klimatyzacja

Zmiany klimatyczne niosą za sobą intensywne upały, które mogą być trudne do zniesienia i nierzadko bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Z tego względu coraz większe znaczenie ma odpowiednia termoizolacja budynku. Ściany domu muszą być chronione zarówno przed zimnem, jak i ciepłem. Optymalnym rozwiązaniem jest obecnie chociażby wełna skalna, która posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, wysoką trwałość i niepalność. Materiał ten można stosować nie tylko na dachu i ścianach, ale też w praktycznie całym budynku. Za jej pomocą da się docieplić podłogi i ściany działowe, a nawet poprawić izolację rozprowadzeń kominka. Budowa domów jednorodzinnych musi też odbywać się przy uwzględnieniu przenikalności energii słonecznej przez okna, aby współczynnik ten był jak najniższy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu klimatyzacji i rekuperacji w całym budynku.

domy gotowe

Niezależność energetyczna

Obecność klimatyzacji i wentylacji w domu sprawia, że jego zapotrzebowanie na energię znacząco wzrasta. Specjaliści przewidują liczne problemy z utrzymaniem sprawności sieci energetycznych w przyszłości, przez co trzeba liczyć się z długimi i częstymi przerwami w dostawach. W wielu rejonach kraju takie sytuacje występują już obecnie. Rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez inwestorów jest budowa domu pod klucz z instalacją fotowoltaiczną. O ile na razie taki system musi korzystać z krajowej sieci energetycznej, w przyszłości znacznie popularniejsze staną się specjalne akumulatory. Osprzęt tego typu ma szansę zapewnić pełną niezależność energetyczną. Wiele interesujących projektów gotowych posiada w swojej ofercie firma New-house, a znaczna część z nich może być specjalnie zaadaptowana do specyficznych warunków klimatycznych.  

Ochrona przed wiatrem

Dla budynków jednorodzinnych bardzo dużym zagrożeniem stają się silne wiatry. Ryzyko to zostało uwzględnione w Polskiej Normie Budowlanej, która otrzymała zapis dotyczący podniesienia maksymalnej prędkości wiatru wytrzymywanej przez dom o 40 procent. Przepisy te opracowano jednak z myślą o normalnych warunkach, przez co nie obejmują ewentualnych anomalii. O ile przed laty występowały one bardzo rzadko, w przyszłości może się to zmienić. Z tego względu projekty domów coraz częściej wymagają adaptacji pod względem poprawy parametrów dachu, chociażby poprzez wzmocnienie ścian szczytowych i ścianki kolankowej za pomocą słupków żelbetonowych, solidne przymocowanie murłaty do wieńca czy zastosowanie łączników wbijanych pod skosem do mocowania krokwi. Praktycznym rozwiązaniem może być też wybór dachówki ceramicznej zamiast blachodachówki, ze względu na jej większy ciężar i tym samym lepszą odporność na siłę wiatru.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 5 września, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły