Budownictwo drewniane

Z Wysp do Polski, od wiązarów po domy szkieletowe

Życie pisze nieprzewidywalne scenariusze. Jakże często od tego, czy w parku skręcimy w lewą czy prawą ścieżkę, zależy dalsza droga i cel, jaki sobie obierzemy! Zdarza się, że obrany kierunek determinują osoby, z którymi na tej drodze zawodowej się zwiążemy. Doskonale obrazuje to historia firmy TIMBER PL, członka Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe – dziś rosnącego w siłę producenta m.in. wiązarów dachowych oraz domów szkieletowych, z Dolnego Śląska.

Po wytyczonej ścieżce, ale z rozmachem

Trudno powiedzieć, jak potoczyłyby się losy założycieli Firmy TIMBER PL, Jerzego i Przemysława Laskowskich, gdyby 23 lata temu, czasy kryzysu i jednocześnie możliwości związanych z otwarciem nowych rynków pracy nie skierowały kroków pierwszego z nich do pracy w Irlandii, a kilka lat później drugiego nie doprowadziły do tego samego miejsca. Dziś nie tylko pewnie stąpają po wytyczonej dwie dekady temu ścieżce, ale robią to z dużym rozmachem, wykorzystując zdobyte doświadczenie, wiedzę oraz know-how i skutecznie wdrażając wypracowane rozwiązania na polski rynek.

Gdy rozmawiam z jednym z właścicieli, w głosie słyszę tę pewność, którą mają tylko osoby realizujące się w wykonywanej pracy. Opowiada o planach związanych z rozwojem i promocją firmy, zna jej najmocniejsze strony i wie, co chce przekazać swoim przyszłym klientom i partnerom biznesowym.

– Nasza firma jest producentem wysokiej jakości wiązarów dachowych. Jesteśmy także otwarci na współpracę z wysoko wykwalifikowanymi cieślami w zakresie produkcji domów szkieletowych, w zakresie dostawy prefabrykatów gotowych do montażu i nie tylko – wyjaśnia Przemysław Laskowski.

Wiele lat spędzonych w Irlandii pozwoliło Jerzemu i Przemysławowi dogłębnie poznać tajniki i nabrać doświadczenia w produkcji wiązarów, zrozumieć zawiłości obchodzenia się z drewnem i sposoby jego przetwarzania, a także poznać najnowsze, zaawansowane technologie i maszyny. Zaowocowały także wejściem we współpracę z jednym z uznanych zakładów spółki Harmony Timber Solutions Ltd., irlandzką firmą, która otworzyła nowy zakład w Wielkiej Brytanii w 2021, zajmujący się produkcją gotowych elementów konstrukcyjnych budynków oraz wiązarów dachowych. Jerzy i Przemysław uczestniczyli od początku w tworzeniu, uruchamiania zakładu i rozbudowywali go.

W 2013 roku osiągnięto poziom produkcji w ilości 1500 konstrukcji dachowych i ponad 200 indywidualnych konstrukcji budynków w technologii szkieletowej.

Firma TIMBER PL swoje korzenie ma w doświadczeniu założycieli zdobytym na Wyspach. Następnie w 2020 roku doświadczenie to zostało przekute w założenie firmy na terenie Polski, jako niezależnej, rodzinnej, polskiej firmy zajmującej się produkcją wiązarów dachowych i domów szkieletowych – choć założyciele z uśmiechem opowiadają o tym, jak pierwsze zlecenie, zrealizowane przez nich dwóch w zaledwie 3 tygodnie, wykończone zostało dachami, które w całości przyjechały z Irlandii. Dziś firma zatrudnia aż 25 osób.

TIMBER PL budowa domów szkieletowych

Na wiązarach „zjedli zęby”

Oferowane przez TIMBER PL konstrukcje dachowe wykonywane są w zakładzie produkcyjnym w postaci elementów kratowych z drewna litego C24. Nazwami wysokiej jakości podzespołów, które wykorzystują przy budowie konstrukcji dachowych, Jerzy i Przemysław sypią jak z rękawa. Kryją się pod nimi najwięksi i najlepsi producenci systemów, programów do projektowania, narzędzi i technologii prefabrykacji.

– Zastosowanie do konstrukcji więźby dachowej sztywnych kratownic, jakimi są wiązary dachowe, pozwala przede wszystkim na zmniejszenie ilości ścian nośnych w budynku oraz wyeliminowanie stropu. Wybór wiązarów dachowych zmniejsza nie tylko koszt inwestycji, ale skraca też znacznie czas jej realizacji – podkreśla Przemysław Laskowski. – Wiązary wykonujemy równolegle ze wznoszeniem ścian, a gdy te są gotowe, dostarczane są na budowę. Mogą zacząć być montowane po zakończeniu wznoszenia ścian oraz wykonaniu wieńców.

Jak wszystkim wiadomo, fakt, że konstrukcja przyjeżdża na budowę gotowa do montażu ogranicza zbędne czynności, takie jak docinanie, obróbka belek, czy wciąganie pojedynczych, ciężkich belek na dach. Ważnym walorem jest także i to, że każdy z elementów konstrukcji jest mobilny, lekki, co pozwala ograniczyć liczbę osób pracujących przy montażu. Ponadto montaż dźwigarów jest znacznie szybszy niż tradycyjnej więźby i praktycznie po dwóch dniach dach jest gotowy do krycia.

TIMBER PL budowa domów szkieletowych

Domy szkieletowe najwyższej jakości

Drugą, równie ważną gałęzią działalności firmy TIMBER PL jest budowa domów szkieletowych z doskonałej tarcicy konstrukcyjnej C24 oraz z użyciem drewna KVH, BSH, LVL), materiałów spełniających polskie normy budowlane. Przetworzone drewno, przygotowane w zakładzie do użycia i prefabrykacji konstrukcji (tj. wysuszone komorowo do poziomu wilgotności 15-18%, czterostronnie strugane) importowane jest ze Skandynawii, Niemiec i Austrii, w ilościach cało samochodowych. Obecnie w zakładzie TIMBER PL przetwarzane jest ok. 4-5 ciężarówek drewna miesięcznie (ponad 200 m3).

– W TIMBER PL na życzenie klienta wykonujemy domy całoroczne, letniskowe, wypoczynkowe oraz inne obiekty (np. garaże, budynki gospodarcze itd.) w technologii szkieletu drewnianego (tzw. technologii kanadyjskiej) – mówi Przemysław Laskowski. Jak wylicza, firma zajmuje się m.in. adaptowaniem projektów budowlanych konstrukcji budynków z technologii murowanej na technologię szkieletu drewnianego i doradztwem technicznym. Wyceny projektów domów szkieletowych wykonywane są indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb klienta.

Całość konstrukcji zawsze jest prefabrykowana w zakładzie na specjalistycznych maszynach i stołach do prefabrykacji. Konstrukcja jest dostarczana na budowę w postaci gotowych, złożonych elementów pojedynczych ścian, następnie ustawiana segmentami na konstrukcji płyty fundamentowej. Po dokładnym ustawieniu konstrukcji nośnej budynku ścian przychodzi czas na wiązary dachowe. Również dostarczone z zakładu TIMBER PL.

TIMBER PL budowa domów szkieletowych

Obszar działalności

Zakład produkcyjny TIMBER PL znajduje się zaledwie 10 km od Wrocławia, w kierunku południowym. Dlatego też firma świadczy swoje usługi w zakresie produkcji i dostawy wiązarów dachowych oraz domów szkieletowych przede wszystkim w południowo-zachodniej i centralnej Polsce. Natomiast montaż drewnianych konstrukcji dachowych może być zrealizowany w każdym zakątku naszego kraju.

Zakład produkcyjny TIMBER PL Spółka z o.o. zlokalizowany jest przy ul. Kobierzyckiej 12 w Wierzbicach

Dane kontaktowe:

Tel. 507-988-733

e-mail: biuro@timberpl.com

www.timberpl.com

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 2 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły