Budownictwo drewniane

Budowa domu prefabrykowanego czy tradycyjnego metodą gospodarczą

W przypadku budownictwa prefabrykowanego klient otrzymuje konkretną ofertę cenową na całość robót najczęściej do stanu deweloperskiego. W wielu przypadkach odpowiedź inwestora na taką ofertę jest jedna: dlaczego budowa domu prefabrykowanego jest taka droga? Metodą gospodarczą teoretycznie powinno wyjść taniej.

Budowa domu prefabrykowanego – zwykle po wybraniu projektu i standardu jego wykonania podpisywana jest umowa z wykonawcą domu prefabrykowanego, a po załatwieniu wszystkich formalności związanych z pozwoleniem na budowę, po około trzech miesiącach inwestor ma już gotowy, zbudowany dom o określonych parametrach technicznych z pisemną gwarancją.

Obecność klienta na budowie ogranicza się do czterech wizyt, podczas których odbierane są poszczególne etapy realizacji inwestycji. W czasie czwartej wizyty ostatecznie budynek jest przekazywany wraz z kluczami do domu.

Cena czy pewność inwestycji?

Przy budowie domu metodą gospodarczą odpowiedzialność za budowę podczas jej realizacji od samego początku spoczywa na inwestorze. Plac budowy i wszystko co się na nim znajduje trzeba zabezpieczyć i należy przy tym uwzględnić nie tylko te wiodące sprawy organizacyjne budowy, ale również te prozaiczne – takie jak pomieszczenie socjalne, toaleta, czy zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą.

Zawsze dochodzą jeszcze dodatkowe koszty związane z transportem materiałów i ich rozładunkiem oraz zaokrąglenia ilości materiału do pełnych opakowań. W takim wypadku trzeba zadbać o późniejszy zwrot palet. Zwykle pozostałego nadmiaru materiału nie da się zwrócić i niewiele da się z nim zrobić. Ponadto prace przy budowie domu metodą gospodarczą często prowadzone są bez umów i jakichkolwiek gwarancji i z tego względu są tańsze, od tych które są realizowane z gwarancjami, na podstawie umowy przez sprawdzoną, bezpieczną (silną kapitałowo i z tradycjami) renomowaną firmę.

Czas to pieniądz

W przypadku realizowania inwestycji metodą tradycyjną zwykle dochodzi nam jeszcze konieczność koordynacji i nadzoru budowy. Zwykle inwestor może na budowę dojechać tylko przed lub po pracy. Czas dojazdu w dużych miastach, to w takich godzinach spory kłopot i musimy mieć świadomość, że zajmować to może sporo czasu. Nadzór i koordynacja zajmuje nie tylko czas, ale zdarza się, że generuje dużo dodatkowego stresu. Nie zawsze inwestor posiada niezbędną wiedzę, by odpowiednio ocenić wykonanie poszczególnych inwestycji.

Etapy inwestycji = rozproszona odpowiedzialność

Budując dom metodą tradycyjną gospodarczą roboty są podzielone na poszczególne etapy obejmujące prace ziemne, prace murarskie oraz wykonanie: dachu, instalacji, itd. Zatem na każdym z tych etapów trzeba wybierać wykonawców i nadzorować ich pracę. Wszystko to należy odpowiednio zaplanować i co ważniejsze – zgrać w czasie. Do tego dochodzi brak możliwości szczegółowego oszacowania kosztów. Co prawda w wielu projektach domów można znaleźć symulację kosztów, ale z reguły nie są one precyzyjne, a tylko szacunkowe. W efekcie budowa domu metodą tradycyjną nie zawsze jest lekka, łatwa i przyjemna.

W budownictwie prefabrykowanym jest inaczej. Inwestor ma duży komfort, bo zamawia gotowy produkt. W umowie ma zapewniony określony czas realizacji, parametry, cenę oraz standard wykonania inwestycji.

Na pierwszy rzut oka budowa domu metodą gospodarczą wydaje się tańszym rozwiązaniem, ale czy wystarczająco dobrym? Czy wspomniany brak gwarancji na poszczególne prace w przypadku braku umów na poszczególne etapy ze względu na rozproszenie odpowiedzialności jest tego warty? Trzeba pamiętać też o tym, że w przypadku wyboru metody tradycyjnej inwestor nie ma gwarancji ceny oraz jakości wykonania czy określonych parametrów.

Budowa domu prefabrykowanego – podsumowanie

Jak łatwo można zauważyć, różnica w kosztach pomiędzy budową metodą gospodarczą, a tzw. domu gotowego (pod klucz) wynika przede wszystkim z faktu, że prace, które w przypadku wyboru domu prefabrykowanego wykonuje specjalistyczna firma, musimy wykonać sami i poświęcić na to swój prywatny czas.

Co zrobić gdy brakuje nam środków na budowę metodą pod klucz? Jeśli nie mamy wystarczająco dużo wiedzy specjalistycznej albo nie mamy dobrych kontaktów czy doświadczenia, lepiej nasz czas poświęcić biorąc dodatkowe zlecenia, by zdobyć dodatkowe środki. Wykonując pracę w tematach, na których się znamy i mamy doświadczenie – np. dodatkowe zlecenia po pracy w swojej specjalności, decydujemy się może na chwilę opóźnić realizację naszej wymarzonej inwestycji ale w zamian zyskujemy komfort i spokój na długie lata.

4.8/5 - (43 votes)

Data publikacji: 8 czerwca, 2018

Autor:

4.8/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. lisek
    czwartek, 12 września, 2019

    Wybór jest trudny i jeśli posiada się zabezpieczenie finansowe i zależy nam na czasie to wybór budowy domu prefabrykowanego jest o wiele lepszy i gwarantuje,że inwestycja przebiegnie szybko i bezproblemowo szybko w takim domu zamieszkamy.Natomiast jeśli nie spieszy nam się z zamieszkaniem i mamy solidną ekipę budowlańców można wybrać budowę domu tradycyjną metodą i tylko warto pamiętać,że w obu przypadkach warto zainwestować w energooszczędne budownictwo.

  2. Witek
    poniedziałek, 6 stycznia, 2020

    Dziś mając już nieco doświadczenia własnego i znajomych wybrałbym dom prefabrykowany, który powstałby szybko i bezproblemowo gwarantując spełnienie wszelkich wymogów. Metoda gospodarcza zazwyczaj kończyła się pewnym kompromisem realizacji, a niektóre rzeczy nie zostały zrobione do dziś, choć budowa skończyła się się kilka lat temu. Tak więc dziś wybrałbym prefabrykaty zamiast metody gospodarczej.

  3. Mirela
    środa, 6 maja, 2020

    Dom zbudowany metodą prefabrykowaną to moim skromnym zdaniem bardzo dobry wybór, bo oszczędzamy dzięki temu czas, pieniądze i energię, bo użytkujemy jej mniej, np w okresie zimowym. Ale polecam znaleźć firmę, która się specjalizuje w takich technologiach. Ja zatrudniłam z mężem sprawdzoną firmę JW Budownictwo, która świetnie zna się na się na swoim fachu. Mamy dzięki nim wspaniały dom.

Podobne artykuły