Budownictwo drewniane

Co może stać się z domem drewnianym za 50 lat?

Drewniane domy w niczym nie ustępują budynkom murowanym, a ich trwałość jest definiowana na takim samym poziomie. Są bezpieczne i solidne, czego dowodzą liczne realizacje na całym świecie – w różnych warunkach atmosferycznych i geograficznych.

Domy z drewna są solidne, trwałe i odporne ogniowo, a pod względem trwałości nie ustępują budynkom murowanym. Przez cały okres eksploatacji, który definiowany jest na 100 lat, są bezpieczne dla mieszkańców i zapewniają im optymalny komfort temperaturowy.

Z prawidłowo zaprojektowanym, zbudowanym, użytkowanym i konserwowanym budynkiem z drewna za 50 lat oczywiście nic się nie stanie. Pozostanie w oryginalnej formie, o ile użytkownicy nie zdecydują inaczej, czyli nie podejmą decyzji o jego rozbudowie, modernizacji lub przeniesieniu w całości i postawieniu w innym miejscu – ponieważ nawet taka opcja jest możliwa w przypadku konstrukcji szkieletowych. Nadal zachowa także walory użytkowe. Testy, którym poddano budynki w technologii szkieletu drewnianego, dowiodły, że ich trwałość wynosi od 80 do 100 lat. To tyle samo, na ile definiuje się poziom trwałości tradycyjnych budynków masywnych. W tym okresie spełniają swoje funkcje gospodarcze, nośne, termoizolacyjne oraz inne wymagania użytkowników.   Budynki o konstrukcji drewnianej i drewnopochodnej, wypełnionej izolacją z drewna, zachowują swoje właściwości na poziomie umożliwiającym bezpieczną i bezproblemową eksploatację.

Długowieczne, ale w doskonałej formie

Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym i dobrze chroni przed zimnem, dlatego od wieków jest stosowane jako budulec. Nadal pojawiają się jednak obawy, że jest nietrwałe, a wykonane z niego domy nie są solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy czynniki atmosferyczne. Przeczą temu obiekty z drewna, z których najstarsze przetrwały przeszło 1000 lat w swojej oryginalnej formie. Przykładem trwałości drewna są liczące sobie po kilka wieków zabytkowe budynki, które nie tylko zachowały się w bardzo dobrym stanie, ale wiele z nich jest nadal użytkowana i spełnia swoją pierwotną funkcję. To właśnie ze względu na bardzo dobrą odporność na czynniki atmosferyczne, budynki z drewna zwykło się wznosić w rejonach górskich, gdzie narażone są na ekstremalne warunki pogodowe. Mamy również bardziej współczesne przykłady domów w technologii szkieletu drewnianego, powszechnych w Skandynawii, które są użytkowane przeszło 100 lat i nie noszą oznak starości. Drewno doskonale więc zdaje egzamin z trwałości.

Bardziej trwałe i odporne na zagrożenia

Współczesne technologie jeszcze bardziej stawiają na bezpieczeństwo, trwałość i komfort cieplny budynków z drewna. Jako budulec stosowane są materiały drewnopochodne, które zachowują  naturalne zalety tego doskonałego surowca, a jednocześnie są pozbawione jego wad. Belki konstrukcyjne z forniru klejonego warstwowo STEICO LVL to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów drewnopochodnych na świecie, o niezmiennych właściwościach i stałej wilgotności, który nie zmienia kształtu i wymiarów po zamontowaniu kolejnych warstw. Podobnie jak belki dwuteowe STEICOjoist, które są aż o 90% bardziej stabilne wymiarowo od litego drewna suchego. Ma to zasadniczy wpływ na szczelność, a co za tym idzie na żywotność całej konstrukcji.

Nieuzasadnione są również obawy o jej solidność. Chociaż sama konstrukcja szkieletowa jest lekka, jednak w połączeniu z płytami, którymi obite są obustronnie przegrody zewnętrzne, i pozostałymi elementami budynku, tworzy sztywną, wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne całość.  

Budynki z drewna mają już zasłużoną renomę, a ich trwałość i bezpieczeństwo nie budzą wątpliwości. Drewno pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych konstrukcji i coraz powszechniej jest stosowane w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Budynki z drewna mają już zasłużoną renomę, a ich trwałość i bezpieczeństwo nie budzą wątpliwości. Drewno pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych konstrukcji i coraz powszechniej jest stosowane w obiektach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Wśród potencjalnych zagrożeń dla trwałości budynku z drewna znajduje się również wilgoć. Problem ten dotyczy jednak wszystkich technologii budowy, a nie tylko drewna i można mu skutecznie przeciwdziałać poprzez zastosowanie materiałów otwartych dyfuzyjnie. Dobrym rozwiązaniem będą płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych STEICOspecial i STEICOuniversal lub sprężyste maty STEICOflex, które nie zatrzymują wilgoci. Ponieważ jest ona odprowadzana na zewnątrz, konstrukcja budynku nie jest narażona na działanie wilgoci, a tym samym zabezpieczona przed powodowanymi przez nią uszkodzeniami.

Prefabrykacja eliminuje błędy

Na długoletnią i bezproblemową eksploatację budynku z drewna ogromny wpływ ma sposób jego wykonania. Ważne również, aby zadbać o zastosowanie rozwiązań, które zabezpieczą drewno przed negatywnymi skutkami wody czy ognia. Zdarza się, że zaniedbywana jest konieczność optymalnego wysuszenia drewna, z którego wykonywana jest konstrukcja. Skutecznym sposobem na uniknięcie tych problemów jest prefabrykacja w nowoczesnym zakładzie. W kontrolowanych warunkach zapewniona jest odpowiednia jakość i stabilność wymiarowa stosowanych materiałów.  Prefabrykacja nie tylko znacznie skraca czas realizacji inwestycji, ale minimalizuje ryzyko popełnienia błędów, ponieważ prefabrykaty są znacznie dokładniejsze niż konstrukcje wykonywane na miejscu budowy. 

Prefabrykacja elementów w nowoczesnych halach produkcyjnych, gdzie zapewniona jest odpowiednia jakość materiałów, może znacząco przedłużyć żywotność budynków drewnianych
Prefabrykacja elementów w nowoczesnych halach produkcyjnych, gdzie zapewniona jest odpowiednia jakość materiałów, może znacząco przedłużyć żywotność budynków drewnianych

Zmienia się wraz z użytkownikami

Domy muszą być trwałe i solidne, ponieważ budowane są dla pokoleń. Potrzeby mieszkańców mogą się jednak zmieniać na przestrzeni 5O lat, co w przypadku budynków w technologii szkieletu drewnianego nie stanowi żadnego problemu. Możne je wygodnie przebudować, ale można również taki dom w całości „przenieść” w inne miejsce.

W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych i materiałów wysokoprzetworzonych, drewno jest materiałem odnawialnym. Po skończonym okresie eksploatacji budynek można również zrecyklingować, nie pozostawiając śladu dla środowiska naturalnego.  


Data publikacji: 24 marca, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły