Budownictwo drewniane

Dach STEICO – konstrukcja, termoizolacja i uszczelnienie od jednego producenta. Część 1 – konstrukcja

Dach STEICO to pakiet gotowych rozwiązań dla wszystkich, którzy cenią niezawodność oraz wysoką dostępność materiałów budowlanych, oszczędność czasu, profesjonalne wsparcie techniczne przez cały rok – oto najważniejsze zalety wskazywane przez firmy specjalizujące się w wykonywaniu dachów w tym systemie.


Z punktu widzenia użytkownika budynku dach STEICO to rzadko spotykany komfort cieplny i akustyczny dosłownie przez cały rok – warto przypomnieć, że materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych STEICO produkowane w Polsce, są klasyfikowane jako najbardziej zbliżone do światowego ideału TERMOIZOLACJI – w ogóle.

Dach STEICO – przekrój

Dach STEICO - przekrój

Dach STEICO – przekrój

Przekrój dachu od góry do dołu

 1. Pokrycie dachowe,
 2. Łaty / kontrłaty,
 3. Płyta do izolacji nakrokwiowej STEICOuniversal /STEICOuniversal dry,
 4. Belki dwuteowe STEICOjoist wypełnione matami STEICOflex 036/flex 038 lub granulatem STEICOzell /STEICOfloc,
 5. Membrana paroizolacyjna STEICOmulti membra 5,
 6. Łaty nośne,
 7. Płyta wykończeniowa gipskarton 12,5 mm.

Dach STEICO – konstrukcja

Konstrukcja dachu bazuje na niezwykle wydajnym i efektywnym drewnie inżynierskim. Mowa tu o belkach dwuteowych STEICOjoist stosowanych na całym świecie w budownictwie energooszczędnym m.in. jako krokwie. Z uwagi na fakt, że belki dwuteowe występują w przekrojach o wysokości nawet 500mm, bardzo łatwe staje się uzyskanie odpowiednio wysokiej przestrzeni termoizolacyjnej dachu. Dzięki zoptymalizowanej geometrii belki dwuteowe są ok. 30% lżejsze niż suche drewno lite, stąd też ich transportowanie oraz dalsza obróbka są tańsze i łatwiejsze w porównaniu z tradycyjnymi klasami drewna. Dalsze elementy konstrukcyjne jak kalenica, płatwie, murłaty są wykonywane z najbardziej wytrzymałej klasy drewna produkowanej w Polsce – czyli z drewna klejonego STEICO LVL.

Połączenie krokwi STEICOjoist do kalenicy przy użyciu złącz ciesielskich Zdj. Szreder A.C. Dach STEICO

Połączenie krokwi STEICOjoist do kalenicy przy użyciu złącz ciesielskich Zdj. Szreder A.C.

Dzięki bardzo dużej wytrzymałość mechanicznej drewno STEICO LVL umożliwia stosowanie znacznie smuklejszych przekrojów niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego drewna litego np. C24 czy drewna klejonego np. GL 24. Efekt: tańsze i łatwiejsze transportowanie, mniejsze zużycie drewna, tańsze łączniki i złącza, mniejsze mostki termiczne, polepszenie współczynników przenikania ciepła, redukcja deformacji drewna.

Drewno inżynierskie STEICO jest dostarczane na plac budowy w stanie „suchym”. Średnia wilgotność belek dwuteowych wynosi ok. 12% natomiast drewna LVL tylko 9%. W efekcie materiał zachowuje stabilne rozmiary i z biegiem lat nie „pracuje” gwarantując bezpieczeństwo konstrukcji dachu i ograniczając choćby ilość spękań na płytach gipsowo-kartonowych. Belki dwuteowe posiadają prestiżową Europejską Aprobatę Techniczną, podlegają stałej kontroli zewnętrznej British Board of Agrément (BBA). Wg tego dokumentu minimalny okres żywotności materiału, w drugiej klasie użytkowania wynosi aż 50 lat.

Montaż elementów prefabrykowanych z materiałów STEICO Zdj. FUTURADOM. Dach STEICO

Montaż elementów prefabrykowanych z materiałów STEICO Zdj. FUTURADOM

Materiały konstrukcyjne STEICO są produkowane z polskiego drewna iglastego w dwóch nowoczesnych fabrykach. Magazyn centralny jest zlokalizowany w Wielkopolsce, w Czarnkowie. Oferuje bogaty zakres przekrojów/pakietów standardowych drewna inżynierskiego jak także elementy przycinane na indywidualne zamówienia. Elementy standardowe są dostępne w ciągu 1 do 14 dni od dnia zamówienia, na przekroje indywidualne trzeba poczekać trochę dłużej – do 4 tygodni.

Dach STEICO

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel. +48 67 35 66 361
Internet: www.steico.pl

4.9/5 - (37 votes)

Data publikacji: 17 lipca, 2018

Autor:

4.9/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Janek Mann
  piątek, 21 grudnia, 2018

  Jako użytkownik domku dziś wiem jak ważny jest dobry dach. Dziś z pewnością zainteresowałbym się tym rozwiązaniem, gdyż solidna konstrukcja, termoizolacja, szczelność to ważne aspekty. Dobry dach to spokój na lata i dużo mniejsze koszty ogrzewania. I drewno które samo w sobie jest ciepłe i ekologiczne.

 2. montażysta
  poniedziałek, 18 marca, 2019

  Bardzo cennym jest zakup systemów dachowych od jednego producenta. Wyroby Steico to gwarancja trwałych elementów drewnianych, zapewniających szybką budowę dachu o dobrych parametrach akustycznych i termicznych.

Podobne artykuły