Budownictwo drewniane

DOMYIDACHY – tradycja i nowoczesność

Historia firmy DOMYIDACHY jest bardzo długa, a sięga aż lat powojennych. Obecnie jest to nowoczesne przedsiębiorstwo wykorzystujące zaawansowane technologie budownictwa drewnianego.


Geneza firmy DOMYIDACHY sięga lat powojennych, kiedy to dziadek obecnego właściciela – Jakub Borkowski – pracował jako mistrz ciesielstwa. Pierwotnie wytwarzał on wozy drewniane, drewniane koła do wozów, sanie oraz drewniane beczki, doskonaląc przy tym warsztat ciesielski.

Z kolei lata 70. to początek prac związanych z budową domów z bala i innych budynków oraz konstrukcji dachów. Pan Jakub wiedzę i umiejętności przekazywał swojemu synowi Andrzejowi. Przez te wszystkie lata zbudowali setki konstrukcji drewnianych łącznie z dachami i domami z bala. Wykonywali przy tym najtrudniejsze prace obejmujące nawet renowacje zabytków i obiektów sakralnych. Pan Andrzej Borkowski w swojej karierze zawodowej zbudował ponad 1500 więźb dachowych. Do pracy z dziadkiem i ojcem dołączył również obecny właściciel firmy – Robert Borkowski, który z powodzeniem prowadzi własną firmę DOMYIDACHY. Specjalizuje się ona w konstrukcjach dachowych oraz wznoszeniu domów w technologii drewnianej.

Fot. DOMYIDACHY

Kompleksowość dzięki prefabrykacji

Firma DOMYIDACHY buduje energooszczędne domy drewniane wykorzystując elementy prefabrykowane – ściany, stropy, wiązary. Ich ostateczny montaż jest wykonywany na budowie. Na etapie projektowania budynków i innych konstrukcji drewnianych wykorzystuje się zaawansowane oprogramowanie komputerowe Dietrich’s 3D CAD/CAM.
Szczególnej kontroli poddawany jest proces produkcji domów. Podczas prefabrykacji wykorzystuje się odpowiednio wyposażone hale produkcyjne oraz zaawansowane linie obróbcze Hundegger. Wszystko po to, aby produkowane domy były najwyższej jakości oraz aby je szybko budować.

Przekrój ściany o współczynniku przenikania ciepła U=0,153 W m2K

Przekrój ściany o współczynniku przenikania ciepła U=0,153 W m2K
1. Płyta gipsowo-kartonowa 1,25 cm x2
2. Szczelina instalacyjna – konstrukcja 4,5 x 4,5 cm, wypełnienie wełną 4,5 cm
3. Paroizolacja
4. Płyta OSB 1,5 cm
5. Konstrukcja 19,5 x 4,5 cm – wypełnienie wełną 19,5 cm
6. Płyta z wełny drzewnej Steico Protect 6 cm
7. Tynk zewnętrzny

Typowy dom firmy DOMYIDACHY

Fundamentem typowego budynku wykonywanego przez firmę DOMYIDACHY jest płyta z odpowiednim zbrojeniem. Wylewa się ją na budowie używając przy tym wodoszczelnego betonu W8. Konstrukcja drewniana budynku wykonana jest ze świerku skandynawskiego o odpowiedniej klasie (C24). Dla zapewnienia energooszczędności ważna jest izolacja w postaci wełny skalnej lub wełny drzewnej STEICO zell.
Jako izolację fasadową wykorzystuje się włókno drzewne Steico protect. Zapewnia to wysoki poziom izolacji termicznej, chroniąc wnętrze budynku przed utratą ciepła zimą oraz napływem gorącego powietrza latem. Ważne jest przy tym zachowanie wysokich parametrów akustycznych. Płyty Steico protect są otwarte dyfuzyjnie, zatem konstrukcja jest bezpieczna, trwała i stabilna przy zachowaniu doskonałych parametrów termicznych. Wykonana w ten sposób ściana jest pokrywana klejem, siatką i tynkiem cienkowarstwowym. W zależności od preferencji inwestora dach pokrywa się blachodachówką panelową lub dachówką ceramiczną.

Na energooszczędność domu wpływają również odpowiednie okna, które w przypadku domów wznoszonych przez firmę DOMYIDACHY są konstrukcjami bazującymi na ciepłych ramkach z profilem 6-komorowym. Okucia mają niewidoczne zawiasy. Ciepły montaż odbywa się za pomocą taśm rozprężnych.

Firma DOMYIDACHY jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.
Budynki prefabrykowane: firma EKOINBUD jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe - DOMYIDACHY

Kompleksowe podejście

Firma DOMYIDACHY podchodzi do inwestycji kompleksowo. Stąd też tematem zajmuje się całościowo począwszy od koncepcji, poprzez opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę, kończąc na oddaniu budynku w stanie deweloperskim. Firma DOMYIDACHY wprowadziła ostatnio do swojej oferty usługę produkcji elementów domów na zlecenie firm, które zajmują się późniejszym montażem oraz wykończeniem zewnętrznym domu, w szczególności pokryciem dachu oraz wykonaniem elewacji. Produkowane ściany mają obsadzone okna oraz pierwszą warstwę kleju pod tynk na izolacji fasadowej.

DOMYIDACHY
Dane kontaktowe:
Robert Borkowski
tel.: +48 505 027 173
e-mail: biuro@domyidachy.pl
adres: Żelków Kolonia, ul. Piaskowa 27, 08-110 Siedlce

4.4/5 - (65 votes)

Data publikacji: 22 lutego, 2018

Autor:

4.4/5 - (65 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iwon
    czwartek, 14 marca, 2019

    Już gdzies czytałam o formie DomyiDachy.Marzę o takim drewnianym domu.Ekologiczny,ciepły,przytulny,nie to co zimny beton.

  2. Gosik
    środa, 1 maja, 2019

    Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie jest niezwykle istotna, a ta firma właśnie na tradycji się opiera. Podoba mi się też ich podejście do klienta, zajmują się całą inwestycją, a nie tylko produkcją wybranych elementów.

Podobne artykuły