Budownictwo drewniane

Drewniany strop na murowanej ścianie

Drewniane stropy wykonywane są nie tylko w budynkach szkieletowych. Bardzo często są elementem budynku wznoszonego metodami tradycyjnymi – murowanymi. W takich domach nie zawsze zachodzi potrzeba zastosowania stropu betonowego czy gęstożebrowego. Kwestią, która może sprawiać pewne problemy może być detal połączenia stropu z murem. Warto zwrócić uwagę na kilka zaleceń, aby zapewnić trwałość podparcia i całego stropu.

W przypadku budynków murowanych metodami tradycyjnymi, przy użyciu cegieł, bloczków ceramicznych lub gazobetonowych zastosowanie stropu drewnianego może być jak najbardziej uzasadnione. Wydawać by się mogło, że naturalnym wyborem powinien być strop monolityczny betonowy lub gęstożebrowy, jednak w wielu sytuacjach strop drewniany będzie wystarczającym rozwiązaniem. Do głównych zalet stropu drewnianego w stosunku do betonowych trzeba na pewno zaliczyć niski koszt, łatwy i szybki montaż. Strop drewniany, przy minimalnej wiedzy i umiejętnościach technicznych, można wykonać samodzielnie. Nie wymaga on specjalistycznych narzędzi, technologii, ani przestrzegania reżimów technologicznych. Daje dużą dowolność kształtowania powierzchni i możliwość wykonywania otworów, także w przyszłości.

Drewniany strop a jakość użytych belek drewnianych

Decydując się na wykonanie stropu drewnianego należy zwrócić uwagę na jakość używanych belek drewnianych. Szczególnie dotyczy to kwestii wilgotności drewna, które będziemy stosować. Zastosowanie drewna certyfikowanego, sortowanego daje gwarancje spełnienia wymogów co do wilgotności elementu i jego nośności.

W czasie montażu najwięcej błędów można popełnić wykonując połączenie drewnianego stropu z murowaną ścianą. Najpopularniejszym sposobem połączenia stropu drewnianego z murem jest zwykłe oparcie wierzchem. Schematyczny detal oparcia drewnianego stropu przedstawiono na rysunku 2.

Rysunek 2. Drewniany strop - detal oparcia drewnianej belki na murze.
Rysunek 2. Detal oparcia drewnianej belki na murze.

Jeżeli decydujemy się na to rozwiązanie, należy przestrzegać kilku wymogów. Przede wszystkim drewnianą belkę należy oddzielić od wieńca warstwą izolacji przeciwwilgociowej. Jest to podstawowy wymóg dla zachowania trwałości opartego na murze fragmentu belki stropowej. Aby umożliwić odparowanie wody, która może skroplić się w połączeniu, trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń między bloczkami a belką. Dość powszechnym błędem jest owinięcie drewnianej belki z każdej strony i nie zapewnienie przestrzeni wentylowanej. W konsekwencji drewno narażone jest na zamakanie bez możliwości odparowania wody. Może to prowadzić do bardzo szybkiego zniszczenia drewna, co z kolei niekorzystnie wpływa na nośność całego stropu drewnianego. Jeżeli zachowana zostanie przestrzeń wentylowana, belka będzie podatna na obrót i przechylenie. Z tego powodu sugeruje się zastosowanie złączy ciesielskich (kątowników) w celu zabezpieczenia i ustabilizowania pozycji belki w połączeniu.

Drewniany strop na murowanej ścianie

Oparcie belki wierzchem na murze wydaje się logicznym rozwiązaniem, jednakże jest dość pracochłonne. Poza wspomnianymi powyżej potencjalnymi błędami, które mają wpływ na trwałość połączenia, to rozwiązanie ma kilka ograniczeń. Przede wszystkim wymaga dużej dokładności robót murarskim. Równa i wypoziomowana powierzchnia stropu drewnianego, w dużym stopniu zależy od początkowego poziomu oparcia każdej z belek. Wykonanie otworu w murze wymaga przewidzenia pozycji belek na etapie murowania. Dodatkowo otwory w murze stanowią mostek termiczny. Oparcie wierzchem na murze jest także niemożliwe gdy strop nie był przewidziany w czasie murowania i nie pozostawiono otworów na belki. Takie sytuacje mają miejsce, gdy inwestor po czasie chce wygospodarować przestrzeń strychową.

Rysunek 3. Drewniany strop - detal połączenia doczołowego drewnianej belki z murem.
Rysunek 3. Detal połączenia doczołowego drewnianej belki z murem.

Alternatywnym rozwiązaniem tego połączenia jest połączenie doczołowe (Rys. 3). To połączenie nie wymaga wykonywania otworów w murze. Każdą belkę stropową łączy się z wieńcem żelbetowym przy użyciu złącza ciesielskiego nazywanego wieszakiem belki (Rys. 4).

Rysunek 4. Wieszak belki - drewniany strop
Rysunek 4. Wieszak belki.

Wieszaki łączy się z wieńcem stosując kotwy mechaniczne lub chemiczne. Następnie belki stropowe opiera się na wieszakach i łączy z nimi systemowymi gwoździami pierścieniowymi. Zaletami takiego rozwiązania jest uproszczenie prac murarskich, automatyczne zapewnienie wentylacji połączenia (trwałość) i uniknięcie mostka termicznego w przegrodzie. Dodatkowo, można to rozwiązanie stosować w sytuacjach, gdy trzeba zbudować strop, a ściana powyżej jest już wymurowana.

Drewniany strop na murowanej ścianie

Ważne aby przestrzegać wszystkich wymagań montażowych producenta kotew mechanicznych lub chemicznych przy łączeniu wieszaków z wieńcem. Aby poprawnie zastosować to rozwiązanie należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej pozycji wieszaków (rozstaw i poziom). Z uwagi na małą dokładność wiercenia w betonie, idealne wypoziomowanie wieszaków może wydawać się trudne do wykonania. Z tego powodu połączenie doczołowe można stosować w innym wariancie.

Rysunek 5. Drewniany strop - detal połączenia doczołowego z użyciem belki obwodowej.
Rysunek 5. Detal połączenia doczołowego z użyciem belki obwodowej.

Rozwiązaniem tym jest połączenie doczołowe z zastosowaniem drewnianej belki obwodowej (Rys. 5.) Takie połączenie ma wiele zalet. Przede wszystkim bardzo ułatwia poziomowanie stropu drewnianego. W tym przypadku wystarczy wypoziomować belkę obwodową kotwioną do wieńca. Następnie należy już tylko licować spody montowanych wieszaków do jej dolnej krawędzi. Dzięki temu nie ma potrzeby precyzyjnego poziomowania poszczególnych wieszaków łączonych z wieńcem. Tutaj wieszak montuje się do drewnianej belki obwodowej. Dzięki temu możemy zrobić to precyzyjniej i w razie potrzeby, montaż połączenia można poprawić. Dodatkowo przez to, że to belka obwodowa jest kotwiona do wieńca, a nie stalowe wieszaki, mamy dowolność rozmieszczenia kotew. Jest to bardzo duża wygoda, ponieważ montując wieszak przez przygotowane do tego otwory można trafić na zbrojenie, które uniemożliwi nam montaż w tym miejscu. W przypadku belki obwodowej wystarczy wykonać otwór w innymi miejscu. Przez zastosowanie belki obwodowej zyskujemy dodatkowy element podpierający płytę OSB stropu.

W przypadku połączenia doczołowego bez belki obwodowej lub połączenia wierzchniego, płyta OSB przy linii muru między belkami stropowymi będzie się uginać z uwagi na brak podparcia. Jeśli zastosujemy belkę obwodową, stanowić będzie ona podparcie dla płyty OSB wzdłuż całej linii ściany.

mgr inż. Tomasz Szczesiak
Inżynier wsparcia technicznego
Simpson Strong-Tie

4.8/5 - (90 votes)

Data publikacji: 16 lipca, 2018

Autor:

4.8/5 - (90 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    poniedziałek, 13 lipca, 2020

    Jestem przekonany,że drewno jest najlepszym materiałem budowlanym i drewniane stropy są jak najbardziej wskazane Bardzo podobają mi się budynki z drewnianym stropem i jeśli będę budował jeszcze coś ,to wybiorę drewniany strop w takim budynku.

  2. Szymon
    niedziela, 29 listopada, 2020

    Pytanie czy w opcji 3 belkę drewniana można zlicowac ze ścianą (przesunąć ja tak aby jej wewnętrzna płaszczyzna była zlicowana że ścianą i poniekąd traktować ją jako szalunek dla wieńca? Czy jest wymagana izolacja przeciwwilgociowa takiej belki?

  3. slavo
    niedziela, 24 stycznia, 2021

    a czy zawsze musi byc wykonany wieniec pod strop czy mozna wymurowac calosc scian i na gorze zrobic wieniec pod murlate, a strop przykrecic do cegly?

  4. MArek
    wtorek, 13 lipca, 2021

    W jaki sposób konkretnie zamontować tę belkę obwodową do wieńca? Jaki rodzaj łączenia wybrać?

  5. Autor
    wtorek, 20 lipca, 2021

    @Szymon To jest dość odpowiedzialny element stropu. Nie wiem czy używanie go jako szalunku jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne, aby ta belka była poprawnie zakotwiona do wieńca. Izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna na każdym stryku drewna z betonem/murem

  6. Autor
    wtorek, 20 lipca, 2021

    @slavo teoretycznie tak, ale problem pojawi się w momencie kotwienia belki obwodowej do cegły/pustaka. Nośności takich połączeń z użyciem np. kotew chemicznych są wielokrotnie mniejsze niż połączenia z betonem. Wynika to z wytrzymałości elementu, do którego kotwimy.

  7. Autor
    wtorek, 20 lipca, 2021

    @MArek z reguły wykonuje się kotwienie mechaniczne lub chemiczne w dwóch rzędach kotew. Ich średnica i rozstaw określany jest w przez projektanta w oparciu o obciążenia stropu. Z wykonawczego punktu widzenia, warto zadbać o takie rozmieszczenie kotew aby później nie kolidowały z belkami stropowymi.

  8. Robert
    środa, 27 lipca, 2022

    Dzień dobry,
    planuję zastosowanie stropu drewnianego w budynku parterowym 8mx11m. Układ wieńców w budynku byłby taki, że wtedy stosowane belki miałyby dł. 3m i 5m. Czy 5m belka nie będzie się zbytnio uginać? Jakich przekrojów belek wtedy można się spodziewać? Czy może przewidzieć dodatkowy podciąg w poprzek belek (ze stali lub drewna)?

Podobne artykuły