Budownictwo drewniane

Duże okna w domu – wady i zalety

Wielkość i liczba okien mają decydujący wpływ na to, jak będzie wyglądał budynek i jego elewacja. Dzięki szklanym zabudowom wnętrza są bardziej przestronne i lepiej doświetlone. Do wielkopowierzchniowych przeszkleń najlepiej wybierać szkło hartowane, które ma lepszą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Wybór okien do domu nie jest kwestią zależną wyłącznie od inwestora czy projektanta. Obejmują go bowiem regulacje prawne, które jasno określają, że wielkość przeszkleń nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Dotyczy to pokojów dziennych, sypialni oraz gabinetów. W przypadku rzadziej użytkowanych pomieszczeń, np. kotłowni czy łazienki, norma ta wynosi 1/12. W tego typu wnętrzach dopuszczalna jest także całkowita rezygnacja z okien, jeżeli wynika to z układu wnętrz (np. łazienka mieści się w środku domu, z dala od przegród zewnętrznych).

Zalety dużych okien w domu ‒ przestronność i więcej światła naturalnego

Wielkopowierzchniowe przeszklenia wyglądają efektownie i sprawiają, że pomieszczenia są jaśniejsze, a do ich wnętrza dociera więcej słońca. Pozwalają na szybkie wywietrzenie wnętrza, optycznie powiększają przestrzeń aranżacyjną i dają wrażenie przestronności. Są szczególnie przydatne jesienią, gdy każda dawka naturalnego światła korzystnie wpływa na samopoczucie domowników. Dzięki nim można zrezygnować z montażu wielu lamp i reflektorów, czyli sztucznych punktów światła. Duże okna dają wrażenie wizualnego otwarcia domu na świat zewnętrzny. Ze względu na bezpieczeństwo domowników do wielkoformatowych przeszkleń najlepiej sprawdzą się szyby hartowane. Są produkowane w inny sposób niż klasyczne okna, dzięki czemu mają większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (wymagają nawet 5-6-krotnie większej siły, by je stłuc) i są bezpieczniejsze. Więcej informacji dotyczących właściwości i parametrów szkła hartowanego można znaleźć na stronie https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/szklo-hartowane-i-szyba-hartowana-bezpieczenstwo-na-co-dzien.

Duże okna w domu mogą być uciążliwe

Liczne przeszklenia w domu mają wiele zalet, ale nie są rozwiązaniem wolnym od wad. Wysoka przepuszczalność światła i ciepła, które dla wielu osób są jedną z najważniejszych zalet, mogą okazać się problematyczne w przypadku okien usytuowanych w kierunku południowym lub południowo-zachodnim. W okresie letnim zyski ciepła będą bardzo wysokie i konieczny może okazać się montaż zaciemniających zasłon lub rolet zewnętrznych. Warto pamiętać, że typowe szyby mają też mniejszą (nawet 5-krotnie) izolacyjność cieplną niż przegroda murowana, a w przypadku niewłaściwego montażu ościeżnic okiennych mogą pojawić się mostki termiczne, które przyczynią się do ucieczki ciepłego powietrza z wnętrza budynku. Rozwiązaniem będzie wybór wzmacnianych tafli szkła, które lepiej chronią przed zimnem, a także zatrudnienie profesjonalnej ekipy montażowej.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 30 marca, 2020

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Stefan
    poniedziałek, 30 marca, 2020

    użytkownicy lubią duże okna, tam gdzie jest to możliwe warto je zastosować. widać, że jest więcej zalet jak wad. kwestia użytkowa i bezpieczeństwa została poprawiona. niektórych może przerażać kwestia mycia, ale i z tym można sobie poradzić, nawet duże okno można wygodnie umyć bez większego wysiłku przy użyciu odpowiednich narzędzi.

  2. Jan
    środa, 1 kwietnia, 2020

    Duże okna to ciekawa propozycja. Jak każda ma swoje plusy i minusy. Moim zdaniem warto mieć duże okna wówczas gdy jest szansa na pewną intymność. Dom z dużymi oknami na małej działce z domem sąsiada na przeciw to jednak dysonans, bo trudno żyć tak na widoku. Warto się nad tym zastanowić. Reszta jest podana w artykule.

Podobne artykuły