Budownictwo drewniane

Efektywny energetycznie, ponieważ dobrze zaizolowany

Redukcja strat ciepła to jeden ze sposobów, aby ograniczyć zużycie energii niezbędnej do użytkowania domu, do czego od stycznia zobowiązują nowe regulacje prawne. Nieodpowiednio zaizolowane termicznie przegrody budynku mogą być przyczyną straty nawet 30% energii grzewczej, dlatego tak istotny jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Ściana systemowa w konstrukcji STEICO ma lepszy współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K) niż obowiązująca norma, która wynosi 0,20 W/(m2*K). Bez problemu można osiągnąć wymaganą efektywność energetyczną i zapewnić użytkownikom najwyższy komfort cieplny.

Budynek spełniający normy regulacji WT 2021

Grube, murowane ściany nie muszą oznaczać ciepłego budynku. Komfort cieplny kryje się w odpowiedniej konstrukcji przegród zewnętrznych i ich optymalnej izolacji termicznej. Warto o niego zadbać nie tylko z powodu regulacji WT 2021, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. i mają spowodować, że Polacy będą budowali domy o wysokiej efektywności energetycznej. Nowe standardy nie będą problemem dla inwestycji realizowanych w technologii szkieletu drewnianego w systemie budowlanym STEICO. Producent od dawna oferuje ekologiczne rozwiązania, które przystosowane są do znacznie wyższych wymagań energooszczędności.

Sprężysta mata z włókien drzewnych STEICOflex doskonale izoluje termicznie przegrody budynku, ponieważ ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła.
Sprężysta mata z włókien drzewnych STEICOflex doskonale izoluje termicznie przegrody budynku, ponieważ ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła.

Mniejsza grubość, ale lepsze parametry

Jak dużo ciepła ucieka przez przegrody na zewnątrz określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze straty ciepła. Aby ograniczyć zużycie energii, potrzebnej do ogrzania budynku, parametr ten dla ścian zewnętrznych, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, został obniżony do poziomu 0,20 W/(m2*K). Odpływ ciepła przez dach i stropy nad nieogrzewanym poddaszem został natomiast zredukowany do 0,15 W/(m2·K).

Obowiązujące normy mogą spełnić tylko przegrody odpowiednio zaizolowana termicznie. Nie ma konieczności wykonywania grubszej warstwy termoizolacji przy pomocy np. styropianu, ponieważ dużo bardziej efektywna będzie termoizolacja z włókien drzewnych. Wełna drzewna doskonale izoluje, ponieważ ma dużą gęstość a jednocześnie wysoką zdolność do akumulacji ciepła. Wykonana z niej termoizolacja zapewni wysoki komfort cieplny przez cały rok, chroniąc budynek przed zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym oraz nadmiernym nagrzewa­niem się w okresie letnim.

Przewagę włókien drzewnych wykorzystano w konstrukcji przegród ścian i dachu w systemie STEICO, które niemal w całości wykonane są z materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu grubość całej przegrody jest niewielka, a jednocześnie jest ona znacznie cieplejsza od rozwiązań tradycyjnych. Aby osiągnąć podobne parametry w przypadku ściany murowanej, musiałaby ona być dwa razy grubsza od wypełnionej izolacją cieplną ściany w konstrukcji szkieletowej.

Systemowa ściana STEICO  Współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K)
Systemowa ściana STEICO Współczynnik przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2*K) 1. System tynkarski 2. Płyty fasadowe STEICOprotect H 60 mm 3. Belki dwuteowe STEICOwall 60×200 mm + maty termoizolacyjne STEICOflex 036 o gr. 200 mm 5. Płyta OSB 15mm 6. Ścianka instalacyjna wypełniona matami STEICOflex 036 o gr. 50 mm 7. Płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm

– Dla konstrukcji szkieletowych STEICO nowe wymagania WT2021 nie są niczym nadzwyczajnym, ponieważ współczynnik U uzyskiwany dla standardowej ściany jest dużo lepszy niż nowe, rygorystyczne wymagania. Zwiększając przekrój belek dwuteowych w konstrukcji ścian czy w dachu, ze współczynnikiem U można zejść nawet poniżej 0,10 W/(m2*K) – mówi Michał Komorowski z firmy STEICO. –Ponadto, dzięki dużej gęstości oraz zdolności do akumulacji ciepła ściany i dachy STEICO działają jak bufor ciepła w zimie oraz bariera dla upałów w lecie.

W konstrukcji systemowej dachu włókna drzewne zastosowano w matach do termoizolacji oraz płytach do izolacji cieplno-akustycznej, np. STEICOuniversal. Ze względu na bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe i dużą sztywność płyty mogą być mocowane bezpośrednio do krokwi dachowych poprzez kontrłaty. Bezpo­średnie połączenie płyty termoizolacyjnej z elementami konstrukcyjnymi dachu powoduje minimalizację liniowych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Systemowy dach STEICO  Współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2*K)
Systemowy dach STEICO Współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2*K) 1. Pokrycie dachowe 2. Łaty/kontrłaty 3. Płyta nakrokwiowa STEICOuniversal 35 mm 4. Belki dwuteowe STEICOjoist 60x240mm + maty termoizolacyjne STEICOflex 036 o gr. 240 mm 5. Membrana paroizolacyjna STEICOmulti membra 5 6. Łaty 7. Płyta gipsowo-kartonowa 12,5mm

Wybierając materiały budowlane na ściany i dach, poza współczynnikiem U, warto zwrócić również uwagę na takie czynniki, jak skład i właściwości prozdrowotne. Włókna drzewne, które są stosowane do produkcji płyt fasadowych i nakrokwiowych oraz mat STEICOflex, są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

Ukryte w dachu, ścianach i stropie materiały z naturalnych włókien drzewnych przyczynią się także do zdrowego mikroklimatu wewnątrz budynku.

4.7/5 - (7 votes)

Data publikacji: 14 stycznia, 2021

Autor:

4.7/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    środa, 20 stycznia, 2021

    Budownictwo energooszczędne to dzisiaj już standard. W mojej ocenie wszystkie nowopowstające w moim otoczeniu domy są już w tym standardzie. Oszczędność energii i minimalizacja wpływu na otoczenie to ważne aspekty w dobie rosnących cen energii i złego stanu powietrza. Warto więc nadal promować rozwiązania takie jak STEICO, gdyż korzyści odnoszą z tego korzyści.

  2. ocieplacz
    środa, 25 sierpnia, 2021

    Obowiązujące obecnie przepisy w zakresie efektywności energetycznej budynków wymuszają stosowanie coraz to nowszych technologicznie izolacji cieplnych. Dlatego producenci opracowują i wdrażają do produkcji coraz to nowsze materiały izolacyjne. Niski współczynnik przenikalności osiągany jest przy mniejszych grubościach materiału a dodatkowo posiadają one lepszą zdolność odprowadzania wilgoci a także mają mniejszy szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.

Podobne artykuły