Holzbau 2018
Budownictwo drewniane to kompromis między koniecznością redukcji emisji dwutlenku węgla i rozwiązaniem problemów urbanistycznych. To odrzucenie wizji małego, drewnianego domku w lesie, na rzecz nowych technologii, opartych na drewnianym budownictwie modułowym.
Na konferencji Holzbau 2018, która odbyła się w Warszawie w dniach 6/7 marca 2018r. nie tylko uzupełniano wiedzę w strefie wystawienniczej, ale słuchano 17 wykładów specjalistów od budownictwa drewnianego. 30 wystawców – surowce, produkty inżynieryjne, po linie do prefabrykacji prezentowało nowości służące temu, by budownictwo drewniane zyskało większą rangę
Nowoczesna, dobra technologia
W Europie i w Polsce zauważa się renesans budownictwa, musi ono jednak odpierać opinie podważające trwałość i bezpieczeństwo. Obawy takie rozwiewał dr Andrea Bernasconi z Wyższej Szkoły Inżynierii i Biznesu w Vaud. Wskazał on, iż zalety drewna to nie ograniczenie do prostych domków, czy budynków. Budowle drewniane są dobrą odpowiedzią na zabudowę miejską, wielokondygnacyjną i w architekturze specjalnego przeznaczenia. Istnieją rozwiązania tworzące mocne konstrukcje, zapewniające bezpieczeństwo pożarowe i długą trwałość użytkową. Tym samym mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne.
Konstrukcje drewniane jako priorytet w przestrzeniach miejskich
Według prognoz ONZ wzrost globalnej populacji określa się na 10 miliardów ludzi do roku 2050. Drewno zaś może odegrać ogromną rolę w walce z globalnymi problemami – mówi Magda Szabert z biura projektowego Eurban w Londynie. Modernizacja sektora budowlanego to możliwość połączenia rozwiązań kryzysu mieszkaniowego z koniecznością redukcji CO2. Nowoczesne prefabrykowane technologie budowlane wspierane od momentu pomysłu inwestycji przez nowoczesne metody projektowe daje taką możliwość.
Strach i…entuzjazm, czyli nie tylko karczma
Obserwacja rynków zagranicznych sprawiła, że w Polsce budownictwo prefabrykowane zaczęło wykraczać poza potrzeby rynku mieszkaniowego. Nie stawiamy już tylko karczm i domków z Podhala. Strach zastąpił entuzjazm. W 2014 roku w województwie pomorskim powstało kilka tysięcy m² obiektów użyteczności publicznej przeznaczonych na przedszkola i żłobki.
Wielokondygnacyjne budownictwo modułowe oparte na drewnie jest jeszcze mało rozpowszechnione w Polsce, zatem budujemy dla Norwegii. Tak dzieje się w fabryce z Bielska, a cały budynek ze wszystkimi elementami zewnętrznymi gotowy jest już w cztery miesiące.
Modernizacja – nowe pole do działania
Drewno to nie tylko nowe budownictwo drewniane, ale także modernizacja starych bloków mieszkalnych. Izolację w starych budynkach można wykonać z prefabrykowanych drewnianych elementów modułowych, mających strukturę drewnianej ramy wypełnionej wełną mineralną. Inteligentny opóźniacz pary uniemożliwia wyschnięcie struktury.
Drewno na murach
W Warszawie w istniejących we frontach budynków przerwach, wywołanych zniszczeniami wojennymi, zamontowano pionową nadbudowę o konstrukcji drewnianej. Nadało to konstrukcji lekkości, możliwe bowiem jest użycie mikropali – mówi architekt Marta Sękulska-Wrońska.
W konstrukcjach drewnianych izolacja jest zintegrowana z elementem nośnym, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Drewno budowlane nadaje się ponadto do ponownego wykorzystania i przetwarzania. Dodatkową zaletą jest szybki montaż na miejscu budowy.
Domy drewniane dostaną wsparcie
Budownictwo drewniane w Polsce poprze program Lasów Państwowych. Program ma za zadanie wspieranie innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących drewno jako materiał budowlany. Pierwsze miesiące programu pokazały, że trzeba wypracować odpowiednie warunki do promocji i szerszego stosowania drewna w budownictwie. Dlatego Lasy Państwowe, będące głównym dostawcą drewna dla przemysłu, będą szukały rozwiązań, które zabezpieczą polskich producentów, by rozwiewać obawy o ograniczonych zasobów drewna i wspierać polskie inwestycje.
Kolejna edycja Holzbau Polska odbędzie się w dnach 26-27 marca 2019 roku w Warszawie. m²
Budownictwo drewniane w Polsce jest nowością. Powoli zaczyna wkraczać na rynek i ludzie zaczynają przekonywać się do tego rodzaju rozwiązań. Potrzeba więcej tego typu konferencji edukacyjnych i programów, które pozwolą na poszerzenie wiedzy, faktów, promocji na ten temat.
Trend budowania z drewna w Polsce powoli zmienia się, ale cały czas jest nowością. Niektórzy nie wierzą we właściwości drewna dopóki nie zobaczą przykładów realizacji. Więcej takich konferencji i targów, popularność stosowania drewna w budownictwie powinna się zmienić.