Budownictwo drewniane

Jak wybrać kolor drzwi pokojowych?

Kupując drzwi wewnętrzne musimy kierować się projektem mieszkania. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien być na pewno decyzją podejmowaną w ostatniej chwili. Jego kolor powinien być podyktowany barwą podłogi, mebli i ścian. Najbezpieczniej jest poruszać się w ramach niezbyt odległych od siebie odcieni. W każdym razie żaden element wystroju nie powinien odróżniać się zbytnio od innych.

Zgodność z przyjętym stylem

Jeśli pokój ma reprezentować styl skandynawski, zdecydujemy się zapewne na kolor naturalnego drewna lub biel. Najlepiej współgrają one z minimalistycznym stylem, którego najważniejszą zasadą jest rozjaśnianie pomieszczeń. W tym samym kolorze będą też zapewne framugi okien – takie rozwiązanie w każdym razie działa na korzyść wyglądu pokoju. Zupełnie inaczej powinniśmy podejść do wyboru drzwi pokojowych do klasycznego mieszkania. Możemy sobie w nim przede wszystkim pozwolić na zastosowanie ciemniejszych, bardziej klimatycznych barw. Powinny one jednak odpowiadać kolorystyce ścian i mebli. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest operowanie w ramach kilku wariantów tej samej tonacji.

Nie zapominajmy o dodatkach!

Z punktu widzenia spójności wizji pomieszczenia bardzo ważny jest też kolor dodatków do drzwi pokojowych. Oprócz samego skrzydła na zestaw składają się również zawiasy, klamka i jej oprawa oraz oszklenie. Nawet najmniejszy szczegół może zaburzyć świetnie przemyślaną kompozycję wnętrza. Wystarczy, że rączka będzie za bardzo kontrastować z, dajmy na to, uchwytem szafy. Taki drobiazg też może przesądzić o sukcesie!

Uniwersalny kolor biały

To współcześnie swego rodzaju standard, który funkcjonuje przede wszystkim w tak zwanych “mieszkaniach deweloperskich”. Białe drzwi rozświetlają nie zawsze dostatecznie nasłonecznione blokowe apartamenty. Poza tym będą pasować do paneli, o ile te będą zbyt ciemne. Mankamentem drzwi pokojowych o tej barwie jest fakt, iż łatwo dostrzec na nich kurz i różnego rodzaju zabrudzenie. Z tego powodu warto wybrać model, którego faktura pozwala na łatwe przetarcie powierzchni szmatką. 


Powyższe uwagi nie oznaczają wcale, że wybór koloru drzwi pokojowych w żadnym stopniu nie jest zależny od gustu właścicieli lokalu. Zwracamy jedynie uwagę, że ocena ich estetyki powinna odbyć się na właściwym etapie, czyli w trakcie akceptacji projektu. Spontaniczne kompletowanie wyposażenia wnętrza sprawdza się być może w przypadku mieszkań studenckich, ale gdy kupujemy drzwi pokojowe do naszego “dorosłego” domu, powinna być to przemyślana decyzja.

4.8/5 - (21 votes)

Data publikacji: 31 lipca, 2019

Autor:

4.8/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    wtorek, 29 października, 2019

    Ja osobiście jeśli chodzi o wystrój domu jak i o dobór koloru drzwi polegam da dobrym guście mojej małżonki,tylko doradzam w kwestiach technicznych.Taki układ się wspaniale sprawdza w naszej rodzinie i mamy dobrze urządzone wnętrze oraz ze smakiem dobrane urządzenia i meble.Jeśli chodzi o dobór kolorów drzwi wewnętrznych,to mamy u siebie standardową biel,tylko fasonem drzwi różnią się od siebie.

  2. Artur
    sobota, 9 listopada, 2019

    nad wyborem koloru na pewno trzeba zastanowić się dłużej bo to wybór na wiele lat, drzwi nie wymienia się tak często. pod uwagę brałem kolor mebli, kolor paneli podłogowych i ścian, tak aby wszystko ze sobą łączyło się.

Podobne artykuły