Miękki cynk – Plastyczny i trwały materiał do obróbki komina i krawędzi dachów

Miękki cynk to produkt do zadań specjalnych. Przeznaczony jest szczególnie do wykonywania obróbek skomplikowanych kształtów: przy kominach, ścianach, lukarnach, do dachów łupkowych lub dachówkowych i wszędzie tam, gdzie musimy użyć plastycznego materiału odpowiedniej trwałości. Takie walory zachowuje miękki cynk. Umożliwia łatwe wykonanie estetycznych połączeń na trzy sposoby: metodą felcowania, w technice miękkiego lutowania lub klejenia.
Najważniejsze zalety
– Wieloletnia trwałość bez konieczności konserwacji
– Niezwykła plastyczność pozwalająca wykonać nawet najbardziej skomplikowane połączenia na dachach z dachówki lub łupka
– Przygotowany do użycia w standardowych długościach
– Łatwy do obróbki metodą felcowania lub lutowania miękkiego
– Alternatywa dla obróbek z blach powlekanych lub metali ciężkich
– Produkt w 100% przyjazny dla środowiska naturalnego
Dostępny w 2 wersjach:
– Gładkiej – z tej wersji miękkiego cynku można wykonać: kołnierze dostosowane do różnych spadków i geometrii dachów dachówkowych lub łupkowych. Dostosowują się one do kształtu dachówki i sięgają jej najwyższego punktu zapewniając najefektywniejsze odprowadzenie wody.
– Karbowanej – można jej użyć do wykonania dolnego połączenia obróbki komina z dachówką, umożliwia również precyzyjne wykonanie obróbki na każdym dachu.
Obróbka komina w trzech wariantach
Felcowanie
Tą metodą wykonuje się narożne detale przy kominie od strony okapu oraz kalenicy. Korzystamy z techniki rąbka pojedynczego i podstawowych narzędzi blacharskich.
Odmierzamy odpowiednią długości pasa blachy w wersji karbowanej i mocujemy go do komina za pomocą pasków, które wcześniej trzeba wyciąć ze zwykłej blachy cynkowo-tytanowej. Karbowanie zdecydowanie ułatwia dopasowywanie blachy, co zwiększa szczelność całej obróbki komina. Za pomocą nożyc i szczypców formujemy zakład na przedniej i bocznej blasze, przy czym na ostatnim kawałku bocznej blachy formujemy zakład do podłączenia kołnierza tylnego. Do wykonania tylnej i bocznej blachy musimy użyć gładkiej wersji miękkiego cynku, które łączymy szczypcami i zaklepujemy plastikowym młotkiem.
Można też wykonać połączenie tylnego kołnierza od strony kalenicy poprzez wcześniejsze rozplanowanie arkuszy miękkiego cynku. Aby tego dokonać należy kołnierze boczne wyciąć, wygiąć i dopasować do kształtu fartucha w ten sposób, aby fartuch kołnierza dosięgał do najwyższego punktu kolejnej dachówki.
Dzięki tej metodzie woda nie przedostanie się pod blachę do konstrukcji i uzyskamy w ten sposób trwałą obróbkę bez użycia kleju, silikonu czy uszczelniaczy.
To najbardziej charakterystyczna dla blachy RHEINZINK metoda wykonania szczelnego i wytrzymałego połączenia metodą miękkiego lutowania. Należy pamiętać, że zakład przy lutowaniu fartuchów oraz bocznych przednich kołnierzy musi wynosić 10-15 mm – i w zupełności wystarcza to, aby mieć wytrzymałe i pewne połączenie.
Na stronie www.rheinzink.pl można bezpłatnie pobrać szczegółowe informacje dotyczące tej techniki.
Klejenie
Ta metoda z kolei będzie trwała o ile zostanie wykonana z należytą starannością.
Pamiętajmy, że zakład punktów klejonych powinien wynosić ok. 15 mm. Dwustronna taśma butylowa pomiędzy zakładami miękkiego cynku dociskana jest trzonkiem młotka. Ponieważ fartuch oraz kołnierz boczny są delikatnie zawinięte, powstanie wówczas uszczelnione połączenie.
Do klejenia najlepiej jest użyć odpowiednich dwustronnych taśm butylowych; najlepiej w kolorze cynku. Częściowe wypłynięcie kleju po bokach szwu jest oznaką, że połączenie zostało wykonane prawidłowo.
Dzięki naturalnie powstającej patynie odporność materiału na korozję znacznie się zwiększa, a miękki cynk zachowuje swoje właściwości przez wiele lat, bez konieczności konserwacji.
Ponadto warto wspomnieć, że w wyniku badań balansu ekologicznego niezależnej Rady Niemieckiego Instytutu Budownictwa i Środowiska (Institut Bauen und Umwelt e.V.) miękki cynk został uznany za materiał ekologiczny w całym cyklu swojego życia. Dlatego śmiało go można polecić jako wyjątkowo trwały i estetyczny materiał dla współczesnego budownictwa.
Know-how w akcji
Możliwości wykonania trwałych obróbek przy kominie, brzegów dachu czy przebić z wykorzystaniem miękkiego cynku jest naprawdę wiele. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pełną wersją instrukcji zapraszamy na stronę internetową producenta – po wypełnieniu formularza lub zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 022 789 91 91 można uzyskać wersję na CD/DVD.
Uprzejmie informujemy, że zagadnienia związane z miękkim cynkiem będą poruszane przez firmę RHEINZINK także na organizowanych w okresie zimowym szkoleniach i warsztatach dla dekarzy.
Zawsze gdy widzę informację, że produkt jest przyjazny dla środowiska naturalnego to jestem ZA. Wszędzie gdzie się da powinniśmy stosować takie materiały i takie rozwiązania, bo nasza planeta woła o pomoc.
Miękki cynk plastyczny ma takie zalety ,które przemawiają za tym aby go stosować przy obróbkach skomplikowanych połączeń na dachach,a to że jest przyjazny dla środowiska i zarazem trwały przemawia za tym aby go stosować na dachach bardzo często.Warto korzystać przy obróbkach z tak dobrego i przyjaznego środowisku materiału jak miękki cynk plastyczny.