Obróbki dekarskie

Obróbki blacharskie ATTYK

Wykonanie obróbek blacharskich wystających elementów budynku ma duże znaczenie z punktu widzenia trwałości, estetyki, a później ekonomiki użytkowania obiektu budowlanego.

Zmieniające się warunki atmosferyczne: deszcze, zalegający śnieg oraz zwłaszcza gwałtowne wiatry mają destrukcyjny wpływ na nieosłonięte części budynku. Poprawnie wykonane obróbki z trwałych materiałów skutecznie zabezpieczają te części budynku przez dziesięciolecia.

Zalecenia wykonawcze – grubość blachy

Niezależnie od wybranej blachy warto zwrócić uwagę na jej grubość oraz trzymać się zaleceń producenta. Firma RHEINZINK jest producentem blachy cynkowo-tytanowej według PN–EN 988 i standardowo oferuje blachę w grubościach 0,65, 0,7, 0,8 i 1,0 mm. Na obróbki producent zaleca używanie blachy o grubości zależnych od wykroju (p. tabela poniżej).
Powodem stosowania takich grubości jest dbałość o zachowanie prostych krawędzi gięcia. Wykonanie takiej obróbki jest wtedy bardziej estetyczne. Dodatkowo w celu zminimalizowania ilość połączeń poprzecznych można zastosować elementy długości 3 m i mocować je w sposób pośredni. Występ kapinosu powinien wynosić ≥ 20 mm.

obróbki blacharskie ATTYK

Ważnym elementem obróbek jest poprzeczny spadek w kierunku dachu, który powinien wynosić co najmniej 3°. Zaleca się zastosowanie spadku z dwóch powodów:

 • ze względu na niemożliwe do uniknięcia niewielkie nierówności na powierzchni obróbki tworzą się kałuże, które powodują zabrudzenia na brzegach,
 • na pokryciach płaskich zbierają się różnego rodzaju pyły, kurz, brud itp., które na skutek opadów deszczu spływają na obie strony muru i powodują powstawanie zacieków. Można próbować ich uniknąć (lub zmniejszyć ich zakres), zwiększając występ kapinosu (patrz tabela poniżej).
wysokość budynku h modstęp kapinosa mmprzykrycie mm
h < 8≥ 30≥ 30
8 ≤ h ≤ 20≥ 40≥ 80
h > 20≥ 50≥ 100
obróbki blacharskie ATTYK
obróbki blacharskie ATTYK

Przy szerokości krycia powyżej 600 mm zleca się wykonanie połączeń na rąbek stojący, a przy szerokościach krycia powyżej 500 mm na płycie drewnopochodnej (OSB) zaleca się stosowanie maty strukturalnej.

Minimalna grubość blachy
Szerokość kryciaPrzy mocowaniu z ocynkowanym paskiemmocującym / usztywniającym [mm]Przy klejeniu bez ocynkowanego paska mocującego / usztywniającego [mm]
obróbki blacharskie ATTYKobróbki blacharskie ATTYK
< 3000,700,80
< 5000,801,00
≥ 5001,001,00

Mocowanie obróbki bez farmerów

Generalnie mocowanie obróbek powinno być wykonywane jako mocowanie pośrednie ukryte, a bezpośrednio do podłoża gwoździami czy wkrętami. To proste rozwiązanie nie tylko podnosi estetykę wykonania, lecz też sprawia, że blacha może się swobodnie rozszerzać (rozszerzalność termiczna tytan-cynku wynosi 2,2 mm/m · 100 K).

Nowoczesne budownictwo wymaga prostych i funkcjonalnych rozwiązań – przykładem tego jest prefabrykowany karbowany łącznik RHEINZINK-UDS. Łącznik UDS to fabrycznie krawędziowana blacha RHEINZINK, o grubości 0,8 lub 1,0 mm, szerokości 250 lub 333 mm i długości 3 m, mająca za zadanie odprowadzanie wody i uformowanie szczeliny umożliwiającej pracę blachy. Wielkość tej szczeliny dylatacyjnej zależy bezpośrednio od długości mocowanego elementu i wynosi od 5 do 15 mm. Fuga ta umożliwia swobodny ruch obróbek względem siebie oraz odprowadza wodę z miejsca łączenia. Rozwiązanie to jest funkcjonalne i estetyczne. W przypadku zagwarantowania dodatkowej szczelności istnieje możliwość wykonania izolacji łączenia przy pomocy kleju bitumicznego. Łącznik RHEINZINK-UDS dostępny we wszystkich rodzajach powierzchni i dzięki niemu można w estetyczny i szybki sposób wykonać obróbki. Aby odpowiednie usztywnienie krawędzi było łatwiejsze, można stosować się do zaleceń z poniższej tabelki.

Szerokość obróbki / krycia, mm≤ 400> 400 do ≤ 600
Szerokość łącznika UDS, mm250333
Ukształtowanie krawędzi obróbekprzełamaniepodgięcie
obróbki blacharskie ATTYKobróbki blacharskie ATTYK

Gdzie szukać informacji i przykładów?

Na stronie producenta www.rheinzink.pl znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat obróbek blacharskich, szkoleń w tym zakresie oraz zamówisz bezpłatne próbki materiału. Centrum serwisowe RHEINZINK oraz doradcy techniczni chętnie pomogą w rozplanowaniu obróbek oraz w przygotowaniu oferty dla Inwestora.

4.9/5 - (45 votes)

Data publikacji: 29 lipca, 2019

Autor:

4.9/5 - (45 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. kosa
  wtorek, 30 lipca, 2019

  Obróbki blacharskie są bardzo ważne dla jakości i trwałości dachu.Jeśli zatrudnimy dekarza odpowiedzialnego i z odpowiednią wiedzą,to obróbki blacharskie będą dobrze wykonane i z odpowiedniej blachy.Na obróbka nie warto oszczędzać i należy wybrać dobrych fachowców do ich położenia oraz dobrej jakości blachę.

 2. Mirosław
  środa, 31 lipca, 2019

  Odpowiednia blacha, łączniki, uszczelniacze, technika i wykonanie składa się na dobre wykonanie obróbki krawędzi budynku. Producenci tak jak Rheinzink sami oferują pomoc w zakresie technicznego wykonania przy użyciu ich materiałów.

 3. rafal8647
  piątek, 23 sierpnia, 2019

  pomocny artykuł

 4. tomy101
  poniedziałek, 27 września, 2021

  a moze cos konstrukywnego a nie same frasezy ? jakies opniw wykonawcow. Narazasie susza, i same lizusy.

Podobne artykuły