Obróbki blacharskie – od szczegółu do ogółu
Obróbki blacharskie to niezwykle ważne prace, których efekt jest niewidoczny na pierwszy rzut oka, ale bez nich pokrycie dachowe nie będzie ani szczelne ani estetyczne. Ich profesjonalny montaż gwarantuje wodoodporność dachu i ładny wygląd całego budynku. Wykonywane są z blachy płaskiej w takim samym kolorze, co pokrycie dachu, a ich wygląd i wymiary uzależnione są od kształtu i specyfiki dachu.
Obróbki blacharskie – podstawowe typy:
• pas nadrynnowy;
• obróbki gzymsów;
• listwy wykończeniowe, parapety i inne.
• pas podrynnowy;
• wiatrownica;
• kosz dachowy;
• obróbki przyścienne;
• obróbki komina;
• obróbki ogniomurów;
Pas nadrynnowy
Służy do odprowadzenia wody z połaci dachowej wprost do rynny, dzięki czemu ogranicza efekt podpływania wody pod okap. Pas nadrynnowy zabezpiecza rynnę przed uszkodzeniem powstałym podczas zsuwania się zalegającego śniegu na dachu. Należy trzymać się zasady, że przedłużenie połaci dachu powinno przechodzić ponad zewnętrzną krawędzią rynny.
Pas podrynnowy
Stanowi główne zabezpieczenie deski czołowej oraz pozostałej części okapu, jest również jednym z bardziej widocznych elementów obróbki, co w dużym stopniu wpływa na estetykę budynku. Dlatego powinien być wykonany starannie, szczególnie w połączeniu z podbitką okapu.

Wiatrownica (wiatrówka itp)
Ten element mocowany jest na szczytowych krawędziach dachu, chroni jego boczną krawędź przed zerwaniem przez podmuchy wiatru. Składa się najczęściej z dwóch elementów: górnej i dolnej. Zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje trwałe mocowanie oraz zwiększa atrakcyjność estetyczną obróbki.
Kosz dachowy
Montowany jest na połączeniu połaci dachowych. To jest szczególna strefa, narażona na znaczne obciążenie wodą lub zalegającym śniegiem. Wymiana kosza jest dosyć kłopotliwa, dlatego też należy stosować materiały o trwałości porównywalnej z trwałością pokrycia dachu. Kosze wykonuje się zazwyczaj z blachy aluminiowej, miedzianej, tytanowo-cynkowej lub stalowej ocynkowanej i powlekanej. Elementy mogą być tłoczone podłużnie lub poprzecznie. Dostępne na rynku kosze z tworzywa sztucznego mają zdecydowanie mniejszą trwałość. Obróbkę kosza i pokrycie dachu uszczelnia się dodatkowo samoprzylepnymi klinami z pianki poliuretanowej. Budowa materiału takiej uszczelki z jednej strony chroni połać pod pokryciem przed wdmuchiwaniem wody lub śniegu, a z drugiej pozwala na skuteczną wentylację.

Obróbki przyścienne
Obróbka przyścienna to dość specyficzny element, ponieważ jest montowana na styku różnych materiałów. Przy drewnianych dachach trzeba pamiętać, że więźba dachowa cały czas pracuje. Wynika to nie tylko ze zmiennego obciążenia dachu wiatrem, ale też ze zmian wilgotności. Biorąc pod uwagę te zależności, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie obróbek dwuczęściowych, gdzie główna obróbka mocowana jest do połaci, a dodatkowa listwa zabezpieczająca do muru. Dodatkowo połączenie listwy z murem powinno być uszczelnione masą dekarską.

Obróbki blacharskie wymagają precyzji, kunsztu i rzemieślniczej wiedzy. Mają wręcz strategiczne znaczenie dla trwałości budynku, dlatego nie jest to zadanie dla dyletanta. Profesjonalizm dekarza można poznać właśnie po jakości ich wykonania. ASZ

Cennik usług dekarskich znajdziecie na stronie https://fachowydekarz.pl/cennik-uslug-dekarskich/, tu przykładowa cena za Montaż obróbek blacharskich 30-60 zł/mb
Takie obróbki dekarskie należy powierzyć specjalistom, aby nie okazało się po czasie, że gdzieś nam na dachu zacieka. Wygląd dachu też jest istotny, czasem nawet z daleka widać niedoróbki na dachach.
Obróbka blacharska to niezbędne zakończenie procesu związanego z montażem pokrycia dachowego. Spełnia nie tylko rolę estetyczną ale ma też swoje techniczne zastosowanie. Niedokonanie tego można uznać na fuszerkę montera.
Blacha stanowi nieodłączny element pokrycia dachu.Ma na celu zabezpieczenie newralgicznych miejsc przed dostępem wody do domu. Dlatego obróbkę blacharską najbezpieczniej jest powierzyć specjalistom.
Polecam i proponuje do wykonania tego wybierać profesjonalną firmę dekarską
Ostatnie fachowcy pięknie wyczyścili mój drewniany dom metodą sodowania oraz zaimpregnowali drewno. Niepokoi mnie jednak proces utlenienia obróbek miedzianych, który przebiegł w tempie błyskawicznym. Na jesieni obróbki spatynowane były w kolorze pięknego brązu. Obecnie czyli po 4 miesiącach patyna jest w kolorze zielono-turkusowym. Nalot ten jest sypki i zamierzam umyć rynny itp. wodą pod ciśnieniem. Nie wiem czy to będzie skuteczny zabieg. Obawiam się, że proces ten po sodowaniu może niszczyć miedź. Czy ktoś może zna idpowiedź na to pytanie? Trawnik tam gdzie soda pozostały jest do wymiany – trawa całkowicie wypalona.