Obróbki dekarskie

Obróbki blacharskie okapu

Obróbki blacharskie okapu

Okapem nazywamy dolną, poziomą krawędź dachu, która jest zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Jego podstawowym zadaniem jest skierowanie wody opadowej poza ściany budynku i jej ochrona przed zalaniem. Zazwyczaj wzdłuż okapu przebiega rynna. Obróbki tego punktu nie jest zbyt skomplikowane, ale ponieważ jest to jedno z newralgicznych punktów połaci dachowej należy je wykonać niezwykle starannie.

Okap, jako istotna część dachu, powinien spełniać wiele funkcji, które są niezbędne do prawidłowego działania całości połaci dachowej:

• powinien zawierać elementy gwarantujące utrzymanie i optymalne działanie systemu orynnowania
• przy instalacji okapu należy przeprowadzać regulacje równoległości i prostopadłości krawędzi połaci a także zniwelować nierówności płaszczyzny utworzonej przez konstrukcję dachu • nie można zapomnieć o wlocie powietrza wentylującego w okapie

Prace w obrębie okapu

,p>Do tego rodzaju robót należy zatrudnić specjalistów, gdyż muszą być one wykonane w zgodzie ze sztuką budowlaną. Prace wstępne prowadzone na okapie przed układaniem pokrycia należą do pracochłonnych i długotrwałych, i zwykły śmiertelnik sobie z nimi nie poradzi. W okolicy okapu rozpoczyna się układanie folii wstępnego krycia , której połączenie z obróbkami blacharskimi decyduje o efektywnym odprowadzaniu opadów, a także skutecznym działaniu wentylacji dachu.

 

Obróbki blacharskie okapu

Mamy tu do czynienia z kilkoma elementami:

• wlot powietrza pod pokrycie
• instalacja folii dachowej
• podparcie dachówki niwelujące brak niższego rzędu
• montaż rynien
• ochrona przed przedostawaniem się ptaków i drobnych gryzoni pod pokrycie

W tym wypadku proponujemy stosowanie takich elementów systemu, które zapewniają spełnienie wszystkich powyższych wymagań. Niewątpliwie należy do nich grzebień okapu z kratką wentylacyjną.

Obróbki blacharskie okapu

Zalety:

• zabezpiecza przed przedostawaniem się gryzoni, ptaków oraz dużych owadów pod połać dachu,
• zapewnia właściwy przekrój wlotu powietrza
• dolne występy mocują folię i nie ograniczają możliwości montażu haków rynnowych
• kratka pełni rolkę ostatniej łaty – przytrzymując dachówkę oraz pozwalając jednocześnie spływać opadom po membranie.

Metod na wykonanie poprawnych obróbek okapu jest wiele, wybór zdeterminowany jest rodzajem pokrycia i spadkiem dachu. Należy pamiętać o tym, że każdy element składowy połaci dachowej musi być porządnie uszczelniony. Staranna praca dekarza i materiały najwyższej jakości pomogą w zachowaniu ich prawidłowych funkcji. Warto w to na samym początku zainwestować niż w trakcie eksploatacji ponosić wysokie koszty remontu.

ASZ

4.6/5 - (13 głosów)

Data publikacji: 7 marca, 2014

4.6/5 - (13 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    piątek, 19 lutego, 2021

    Faktycznie, zwykły śmiertelnik nie poradzi sobie z tymi pracami budowlanymi. Warto przy tak newralgicznych miejscach zaufać jednak prawdziwym fachowcom.

  2. Mariusz
    piątek, 3 czerwca, 2022

    Zdecydowanie śmiertelnik w szczególności zwykły sobie nie poradzi, polecam zostawić to fachowcom.

Podobne artykuły