Obróbki dekarskie

Obróbki blacharskie okapu

Okapem nazywamy dolną, poziomą krawędź dachu, która jest zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Jego podstawowym zadaniem jest skierowanie wody opadowej poza ściany budynku i jej ochrona przed zalaniem. Zazwyczaj wzdłuż okapu przebiega rynna. Obróbki tego punktu nie jest zbyt skomplikowane, ale ponieważ jest to jedno z newralgicznych punktów połaci dachowej należy je wykonać niezwykle starannie.

Okap, jako istotna część dachu, powinien spełniać wiele funkcji, które są niezbędne do prawidłowego działania całości połaci dachowej:

• powinien zawierać elementy gwarantujące utrzymanie i optymalne działanie systemu orynnowania
• przy instalacji okapu należy przeprowadzać regulacje równoległości i prostopadłości krawędzi połaci a także zniwelować nierówności płaszczyzny utworzonej przez konstrukcję dachu • nie można zapomnieć o wlocie powietrza wentylującego w okapie

Prace w obrębie okapu

,p>Do tego rodzaju robót należy zatrudnić specjalistów, gdyż muszą być one wykonane w zgodzie ze sztuką budowlaną. Prace wstępne prowadzone na okapie przed układaniem pokrycia należą do pracochłonnych i długotrwałych, i zwykły śmiertelnik sobie z nimi nie poradzi. W okolicy okapu rozpoczyna się układanie folii wstępnego krycia , której połączenie z obróbkami blacharskimi decyduje o efektywnym odprowadzaniu opadów, a także skutecznym działaniu wentylacji dachu.

 

Obróbki blacharskie okapu

Mamy tu do czynienia z kilkoma elementami:

• wlot powietrza pod pokrycie
• instalacja folii dachowej
• podparcie dachówki niwelujące brak niższego rzędu
• montaż rynien
• ochrona przed przedostawaniem się ptaków i drobnych gryzoni pod pokrycie

W tym wypadku proponujemy stosowanie takich elementów systemu, które zapewniają spełnienie wszystkich powyższych wymagań. Niewątpliwie należy do nich grzebień okapu z kratką wentylacyjną.

Obróbki blacharskie okapu

Zalety:

• zabezpiecza przed przedostawaniem się gryzoni, ptaków oraz dużych owadów pod połać dachu,
• zapewnia właściwy przekrój wlotu powietrza
• dolne występy mocują folię i nie ograniczają możliwości montażu haków rynnowych
• kratka pełni rolkę ostatniej łaty – przytrzymując dachówkę oraz pozwalając jednocześnie spływać opadom po membranie.

Metod na wykonanie poprawnych obróbek okapu jest wiele, wybór zdeterminowany jest rodzajem pokrycia i spadkiem dachu. Należy pamiętać o tym, że każdy element składowy połaci dachowej musi być porządnie uszczelniony. Staranna praca dekarza i materiały najwyższej jakości pomogą w zachowaniu ich prawidłowych funkcji. Warto w to na samym początku zainwestować niż w trakcie eksploatacji ponosić wysokie koszty remontu.

ASZ

4.6/5 - (13 votes)

Data publikacji: 7 marca, 2014

Autor:

4.6/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kinga
    piątek, 19 lutego, 2021

    Faktycznie, zwykły śmiertelnik nie poradzi sobie z tymi pracami budowlanymi. Warto przy tak newralgicznych miejscach zaufać jednak prawdziwym fachowcom.

  2. Mariusz
    piątek, 3 czerwca, 2022

    Zdecydowanie śmiertelnik w szczególności zwykły sobie nie poradzi, polecam zostawić to fachowcom.

Podobne artykuły