Podstawowe wyposażenie warsztatu dekarskiego
Zwieńczeniem ciężkiej dekarskiej pracy jest dach. Solidny, trwały i estetyczny. Nie powstałby on jednak bez specjalistycznych narzędzi i maszyn. Zaś fachowy sprzęt jest wizytówką dobrego dekarza. Dlatego tak istotne jest posiadanie profesjonalnych narzędzi, bez nich wykonanie niektórych prac byłoby po prostu niemożliwe. Dla dekarza będą to urządzenia do obróbki blachy na pokrycia dachowe.
Absolutnie konieczne jest posiadanie gilotyny mechanicznej i ręcznej do blach, zaginarki do blach, zaginarki hydraulicznej, przyda się też zaginarka ręczna segmentowa oraz wszelkie narzędzia dekarskie.
Dlaczego wszystko kręci się wokół blachy?
Jest ona bez wątpienia najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do pokryć dachowych, chętnie i często stosowana ze względu na swoje liczny zalety. Blacha jest tania, bezpieczna i łatwo dostępna. Nadaje się na pokrycia dachowe wielkogabarytowych obiektów (magazyny, biurowce) jak i na domy jednorodzinne o skromniejszych parametrach. Dlatego na wyposażeniu każdego fachowego dekarza narzędzia do obróbki blachy to podstawa. Bez niech nie da się poprawnie i sprawnie położyć dachu.
Gilotyny do blachy
Pozwalają na wycinanie blachy bez zadziorów oraz zaginania krawędzi cięcia, a także umożliwiają wykonanie różnych form i cięcia pod kątem. Mamy do wyboru modele ręczne jak i w pełni zautomatyzowane, w których za sterowanie odpowiada zaprogramowany komputer.
Gilotyny CNC to maszyny o naprawdę dużych gabarytach, których nie spotkamy na placu budowy. Ich przeznaczeniem jest realizacja zadań produkcyjnych. Cenione głównie za szybkość pracy, precyzyjność oraz funkcjonalność, co stawia je na pierwszym miejscu w rankingu maszyn niezbędnych przy produkcji pokryć dachowych.
Narzędzia dekarskie
Pod tym terminem kryją się wszystkie narzędzia, o których marzy każdy mały chłopiec: cęgi, kowadła, szczypce, zaginadła oraz nożyce i zszywacze dekarskie. Przyrządy te choć niewielkie, są nieodzowne i bardzo przydatne każdemu dekarzowi. Ich zadaniem jest formowanie niewielkich fragmentów poszycia dachu na potrzeby konkretnego pokrycia. Z uwagi na różnorodność dachów oraz rozwiązań na nich stosowanych często koniecznością jest dopasowanie niektórych elementów pokryć dachowych z materiałami do ich wykonania pozyskanymi z fabryki.
Zaginarki (giętarki) do blach
To warsztatowa maszyna, która służy do uzyskania zadanego kształtu gięcia przy różnych grubościach blach. W tym celu jest wyposażona w specjalny system regulacji i wzmacniania konstrukcyjnie, po ty by uzyskać większą sztywność w trakcie eksploatacji. Siła docisku ruchomej belki oraz promień gięcia jest regulowane w zależności od charakterystyki obrabianego materiału.
Na wyposażeniu większości giętarek do blach jest nóż rolkowy przeznaczony do cięcia blach płaskich.
Zaginarki hydrauliczne
Produkują one kształtowniki gięte z blach lub taśm o grubości nawet 1,5 mm. Maszyny te wyposażone są w silnik elektryczny oraz cylindry hydrauliczne dające ciśnienie 10 Mpa. Ze względu na ich wagę całkowitą, która sięga w niektórych przypadkach 2 tony, nie jest możliwe zaciągniecie jej na budowę. Ale na wyposażeniu stacjonarnego warsztatu są w stanie obrabiać nawet belki o długości ponad 6 metrów przy maksymalnym kącie zagięcia dochodzącym do 150 stopni.
Sama wiedza, doświadczenie i zapał do pracy to nie wszystko. Bez względu na profesję, trzeba mieć odpowiednio wyposażony warsztat. Przy pomocy specjalistycznych narzędzi prace idą sprawnie, dokładnie i szybko. Są to wartości które ucieszą nie tylko dekarzy, ale i klientów.
ASZ
Komentarze