Gwoździarki

Złącza ciesielskie – Wykorzystanie gwoździarki do gwoździ typu anchor / kotwowych

Kontynuując tematykę prac dekarsko-ciesielskich, gdzie omawialiśmy zastosowanie gwoździarek pneumatycznych listwowych oraz bębnowych, a także gwoździ łączonych drutem, plastikiem i papierem, dzisiaj przedstawimy urządzenie, które pozwala na montaż łączników ciesielskich metalowych, dzięki którym znacząco usprawnimy i przyspieszymy prace ciesielskie. Dodatkowo – łączniki te zwiększają nośność oraz trwałość więźby dachowej, pod warunkiem, że są odpowiednio zamontowane, z wykorzystaniem odpowiedniego łącznika.

Producenci łączników ciesielskich zalecają stosowanie certyfikowanych gwoździ zgodnie normą Eurokodu5 (klasa 2). Gwoździe te charakteryzują się specjalną budową pierścienia, który jest tak wyprofilowany, aby łatwo wchodził przy wbijaniu, lecz zahaczał się o włókna drewna przy wyrywaniu.

Gwoździe ocynkowane typu ANK

Firma Prebena jako doświadczony producent łączników oferuje specjalne, certyfikowane gwoździe ocynkowane typu ANK (anchor) o średnicy 4 mm i długości od 40 do 60 mm (rys. 1). Gwoździe są łączone plastikiem w paski, co ułatwia ich załadunek do magazynka gwoździarek.

Rys. 1 Gwoździe ocynkowane typu ANK.

Rys. 1 Gwoździe ocynkowane typu ANK.

Aby poprawnie wbić taki gwóźdź w złącze, które często występuje w trudno dostępnych miejscach, niemiecki producent zaprojektował pneumatyczną gwoździarkę wibracyjną – model ST2-ANK60. Wystający gwóźdź z nosa gwoździarki umożliwia precyzyjne wycelowanie w otwór w złączu ciesielskim. Wibracyjny tryb wbijania gwoździa daje możliwość kontrolowania głębokości wbijania oraz większe bezpieczeństwo w przypadku nietrafienia w otwór, a także eliminuje „zabłąkane” rykoszety.
Dodatkowo ten sposób wbijania gwoździ jest mniej szkodliwy dla struktury drewna, co jest istotnym aspektem w przypadku zbijania konstrukcji, jaką jest więźba dachowa.

Gwoździarka ST2-ANK60

Gwoździarka ST2-ANK60 wykorzystuje gwoździe łączone plastikiem pod kątem 25° typ ANK o średnicy 4 mm i długości od 40 do 60 mm. Zużywa ok. 3 litry powietrza na wbicie. Jest lekka i poręczna, co pozwala na dostęp do trudno dostępnych miejsc.

Fot. 2 Gwoździarka ST2-ANK60.

Fot. 2 Gwoździarka ST2-ANK60.

To profesjonalne urządzenie, które skróci czas i zwiększy wydajność pracy, jednocześnie zapewniając prawidłowe połączenie złączy ciesielskich zgodnie ze panującymi przepisami.

PREBENA-Polska

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 4 października, 2015

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. rafal
    poniedziałek, 7 sierpnia, 2017

    ciekawa straona. fajny artykul. godny polecenia.

Podobne artykuły