Gwoździarki

Profesjonalne zszywacze marki B.PRO – przegląd oferty

Firma B.PRO w ramach swojego programu zszywaczy dla dekarzy, cieśli, parkieciarzy, stolarzy czy pracowników ekip konstrukcyjnych, oferuje wiele modeli tworzących zróżnicowaną ofertę. Podział gamy tych narzędzi możemy sklasyfikować w trzy podstawowe kategorie: zszywacze pneumatyczne, gazowe oraz ręczne.

Pneumatyczne, gazowe i ręczne zszywacze – zasada działania

Zszywacze pneumatyczne, to narzędzia wymagające podłączenia kompresora, który stanowi niejako ich napęd, gdyż wtłacza do cylindrów tych narzędzi sprężone powietrze. Gdy użytkownik naciska spust, następuje rozprężenie powietrza, które gwałtownie przesuwając tłok powoduje jego powrót na miejsce i przy okazji wbicie gwoździa lub zszywki.
Zasada działania zszywaczy gazowych jest podobna i opiera się na wykorzystaniu zbiornika ze sprężonym gazem, który jest uwalniany podczas naciśnięcia spustu. Dalej wszystko odbywa się identycznie: energia wyzwolona podczas rozprężenia porcji gazu zostaje przełożona na energię kinetyczną tłoka.

W przypadku ręcznych zszywaczy siła pochodzi z mięśni użytkownika, jednak inaczej jest to rozwiązane w zszywaczach tapicerskich i inaczej w młotkowych. Tych drugich, stanowiących podstawę wyposażenia każdego dekarza, używa się jak młotka ponieważ ich wbijak jest wysunięty na sam koniec. Siła jakiej się użyje przy uderzeniu przekłada się tu bezpośrednio na siłę z jaką zszywka jest wbijana.
Zszywacze te umożliwiają szybką pracę, choć oczywiście mniej precyzyjną. Natomiast w zszywaczach tapicerskich siła mięśni dociska rękojeść, która poprzez dźwignię naciąga sprężynę. Ta, w momencie osiągnięcia maksimum naciągu, jest wyzwalana i przenosi oddawaną energię na wbijak, odpowiedzialny za wstrzelenie zszywki w materiał.

Zszywacz pneumatyczny B.PRO S15150 IZON
Zszywacz pneumatyczny B.PRO S15150 IZON

Zszywacze gazowe B.PRO

Tę odmianę zszywaczy reprezentuje w niniejszym porównaniu jeden model – B.PRO S875 GASBORN, który został zaprojektowany do prac takich, jak m.in. przybijanie łat, deskowanie oraz mocowanie płyt Fermacell, Cementex, OSB, MFP czy też montaż boazerii i paneli podłogowych. Ważące 4 kg narzędzie obsługuje zszywki w zakresie 35-75 mm (Ø 1,6 mm), działając w oparciu o mechanizm gazowo-akumulatorowy. Jeden nabój gazowy pozwala na oddanie około 1000 strzałów, zaś naładowana do pełna bateria Li-Ion umożliwia łącznie oddanie 2500 strzałów, zanim trzeba będzie ją umieścić na ładowarce.

Zszywacze pneumatyczne B.PRO dla dekarzy

Ta grupa narzędzi obejmuje aż siedem modeli, z których każdy obsługuje inny typ zszywek i każdy wyróżnia się specyficznymi cechami. Razem tworzą gotowy program narzędziowy o bardzo wszechstronnym zastosowaniu.

  • Zszywacz konstrukcyjny B.PRO S850 OSBORNE jest urządzeniem o wadze 2,5 kg, przeznaczonym m.in. do mocowania płyt OSB, Farmacell, czy też paneli podłogowych, działając przy ciśnieniu roboczym 5-8 bar. Do najistotniejszych cech funkcjonalnych tego modelu należy płynna regulacja poziomu zagłębienia zszywek w materiale, przy czym mowa tu o zszywkach typu S 800 oferowanych w zakresie długości 18-50 mm przy średnicy Ø 1,5 mm.
  • Zszywacz B.PRO S15150 IZON to specjalistyczny sprzęt o wadze 4,5 kg, przeznaczony do montażu izolacji zewnętrznych (styropian, utwardzona wełna mineralna) oraz płyt typu Universal i Protect. Obsługuje ładowane do magazynka od góry zszywki, których rozstaw wynosi 27 mm, średnica Ø 2,1 mm, zaś długość obejmuje zakres od 75 do 150 mm. Do jego zalet należy zaliczyć nie tylko regulację głębokość wbijania zszywek – przy ciśnieniu roboczym w zakresie 6-8 bar – ale też wygodę obsługi i wysoką trwałość.
  • Zszywacz B.PRO BF25/15W jest bardzo lekkim sprzętem obsługującym gwoździe faliste i stosowanym przy łączeniu płyt OSB, w połączeniach przy oknach i drzwiach, czy też przy wstępnym montażu wiązarów dachowych. Ten model ma regulowaną dyszę wylotową i oferuje kontaktowy tryb wbijania gwoździ o długościach 9, 12, 15 mm przy szerokości 24,8 mm (pakiety po 25 sztuk).
  • Zszywacz B.PRO S938 DECKER, podobnie jak poprzednio opisany model, przeznaczony jest do wstępnego montażu wiązarów dachowych, a także do przybijania papy i gontów bitumicznych. Przy wadze 3 kg i ciśnieniu roboczym 5-8 bar zszywacz ten obsługuje ocynkowane zszywki klejone i żywicowane o szerokości 25 mm i długości roboczej od 16 do 35 mm (grubość drutu 1,45 x 1,3 mm).
  • Zszywacz B.PRO S240 BENNY jest narzędziem precyzyjnym wykończeniowym, czyli stosowanym do przybijania listew, boazerii, podbitki i nadbitki. Jego dużą zaletą jest niska waga (1,4 kg), płynna regulacja poziomu zagłębienia zszywki oraz takie wykończenie nosa, które sprawia, że na materiale brak jest śladu po wbijaku, co wpływa na wysoką estetykę wykonanej pracy. Sprzęt pracuje na ocynkowanych zszywkach typu S200 o długości 16-40 mm, wbijając je z siłą 5-8 bar.
  • Zszywacz / sztyfciarka B.PRO SB50 TWINNY o podobnie niskiej wadze co poprzedni model, jest również narzędziem wykończeniowym o bardzo podobnym zastosowaniu co model BENNY. Jednak w odróżnieniu od niego to narzędzie obsługuje zarówno ocynkowane zszywki typu 90, jak też sztyfty typu SK (stąd częste określanie go mianem gwoździarki). Przy identycznym ciśnieniu roboczym 5-8 bar model TWINNY wbija skutecznie zszywki w zakresie 16-40 mm oraz sztyfty w zakresie długości 16-50 mm.
  • Zszywacz B.PRO S316 służy do mocowania papy, folii i paroizolacji, obsługując odporne na korozję zszywki typu S50 o długościach 8-16 mm. Model ten pracuje z ciśnieniem 5-8 bar i waży zaledwie 0,9 kg.
Zszywacz ręczny B.PRO S 15310 TACKER
Zszywacz ręczny B.PRO S 15310 TACKER

Zszywacze ręczne B.PRO

Tę kategorię reprezentują dwa modele młotkowe oraz dwa klasyczne takery w metalowych obudowach.

  • Zszywacze młotkowe B.PRO SH110 MOTEC oraz B.PRO SH114N MOTEC to typowo dekarskie narzędzia do mocowania folii i paroizolacji, przy czym ten drugi sprawdza się także przy mocowaniu papy. Model mniejszy (1,6 kg masy własnej) obsługuje zszywki typu S100 w zakresie 6-10 mm (korona o szerokości 10,52 mm), zaś większy – ważący prawie 2,5 kg – pracuje na zszywkach SH100 o długościach 6-14 mm z identyczną szerokością korony.
  • Ręczne takery B.PRO S-11310 oraz B.PRO S-15310 to bliźniacze metalowe modele, służące do mocowania paroizolacji i folii. Ten pierwszy pracuje na zszywkach typu S13 o długościach 6-10 mm, zaś drugi obsługuje zszywki typu S53 o identycznych długościach. Oba takery zabudowane są metalową i chromowaną obudową, posiadają blokadę dźwigni rękojeści i magazynek na zszywki ładowany od spodu.

Jeżeli chcesz przetestować dany rodzaj zszywacza na placu budowy lub w zakładzie produkcyjnym, zapraszamy do kontaktu. Mobilni Doradcy Techniczni B.PRO czekają pod numerem telefonu podanym poniżej.

B.PRO FASTENING Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 116A, Stara Iwiczna
05-500 Piaseczno
tel. +48 22 715 99 99
e-mail: biuro@bpro.pl
www.bpro.pl

5/5 - (20 votes)

Data publikacji: 24 lipca, 2021

Autor:

5/5 - (20 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły