Okna dachowe


Okna dachowe – trudny wybór. Co proponuje rynek?

Oferta okien dachowych jest niezwykle bogata. Oprócz okien producenci zatroszczyli się o ciekawe akcesoria chroniące przed owadami, słońcem, czy po prostu ułatwiające mieszkanie na poddaszu. W nowych budynkach okna montowane są w połaci dachu. Jakie zatem wybrać?

Doświetlenie poddasza to główne zadanie okien połaciowych. Takie samo zadane mają okna fasadowe czy lukarny. Okna pionowe dają jednak ponad 50% mniej światła, niż okna połaciowe mające taką samą powierzchnię. Lukarny zaś są kosztowne i ich budowa jest niezwykle kłopotliwa.

Czy okna połaciowe nie mają zatem wad? Owszem, mają – prowadzą często do przegrzania pomieszczeń i trzeba pamiętać o tym, by je zamknąć podczas wiatru i deszczu, by nie zrobić sobie dodatkowych problemów. Rozwiązaniem są tutaj odpowiednie czujniki.

Oferowane przez producentów okna połaciowe mogą być już montowane w dachach płaskich, nie tak jak kiedyś w dachach o pochyleniu 15°. Mają bowiem odpowiednią podpórkę i kołnierz uszczelniający. Modeli oferowanych przez producentów jest cały wachlarz. Mamy wybór między oknami sterowanymi ręcznie i elektronicznie, kolankowymi i z balkonem. Najczęściej okna połaciowe kupowane są w tym samym punkcie sprzedaży, co pokrycie dachowe.

Okna dachowe i ich konstrukcja

Okna połaciowe dzielą się na wysokoosiowe i obrotowe, uchylne i uchylno-obrotowe. O sposobie otwierania skrzydła decydują okucia. O tym, jakie okna wybierzemy decyduje kąt nachylenia dachu, ale także nasz gust i to, co po prostu lubimy.

W oknach obrotowych oś skrzydła znajduje się w połowie wysokości. Górna jego część zatem odchyla się do wnętrza poddasza. Jeśli okno jest nisko osadzone trzeba uważać, by się o nie nie zawadzić i nie zrobić sobie krzywdy. Zaletą okien jest ich cena i łatwość mycia. Nic zatem dziwnego, że są one najbardziej popularne. Najlepiej sprawdzają się w dachach o kącie nachylenia 15–90°.

Modele wysokoosiowe mają oś obroty w ¾ wysokości ramy. Poleca się je do dachów o kacie nachylenia 20–65°.Są one droższe niż okna obrotowe, gdyż cenę podnoszą wspomagające unoszenie skrzydła siłowniki.

Kolejnym modelem są okna uchylne. Ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi. Przypadkowe zamknięcie uniemożliwiają specjalnie montowane siłowniki bądź sprężyny. Niestety, jeśli obok nie ma drugiego okna problemem staje się mycie szyb.

Ofertę okien połaciowych wzbogacają okna uchylno-obrotowe. Mają one dwie osie obrotu. Jedną – na górnej krawędzi – umożliwiającą uchylanie 35–45º, druga zaś obracająca skrzydła o 180º, stanowczo ułatwiająca mycie, znajduje się w połowie ościeżnicy. Ten rodzaj okien jest nie tylko najbardziej skomplikowany, ale po prostu najlepszy, a co za tym idzie – najdroższy. Sprawdzą się w dachach o nachyleniu 15–55°. Znajdziemy także nieco szersze – ewakuacyjne modele, które otwierają się pod kątem ok. 70°.

Rodzaj konstrukcji rozróżnia nam dwa rodzaje okien kolankowych. Są to okna balkonowe i wyłazy dachowe. Okna balkonowe to okno składające się z okna fasadowego, które montowane jest w ściance kolankowej i połaciowego – montowanego w dachu. Zaletą jest to, że lepiej widać okolice, gdyż dają one szersze pole obserwacji.

Okna połaciowe balkonowe zbudowane są z dwóch części. Dolnej – tworzącej coś na wzór przezroczystej balustrady i górnej, która staje się daszkiem. Montowane są przy kącie nachylenia 40–50º w tych dachach, w których nie ma ścianki kolankowej. Otwierające się na bok wyłazy dachowe umożliwiają bezproblemowe i bezpieczne wyjście na dach. Stosowane są w pobliżu komina. Montowane w nich siłowniki nie tylko ułatwiają otwieranie włazu, ale także chronią przed przypadkowym zatrzaśnięciem.

Okna dachowe wygodne w obsłudze

Okna dachowe można obsługiwać ręcznie, te zaś, które znajdują się na dużej wysokości – za pomocą specjalnych drążków, które także odpowiadają za obsługę rolet. Teleskopowe drążki rozsuwają się z długości 100 cm do 240.W ofercie znajdziemy też nierozsuwane, o długości

120 lub 180 cm. Nowoczesnym i bez wątpienia bardziej komfortowym rozwiązaniem jest sterowanie automatyczne, przy użyciu pilota. Doskonałym pomysłem jest wyposażenie okien w czujniki deszczu. Umożliwiają one samodzielne zamknięcie okna przy pierwszych spadających kroplach.

Z czego składają się okna dachowe?

Zespolone szyby składające się z dwóch lub trzech tafli to przeszklenia okien połaciowych. Użyte jest w nich odporne na uderzenia szkło hartowane. Można także za dopłatą zamówić u producenta szyby antywłamaniowe, refleksyjne, czy też absorpcyjne. Ważnym elementem w oknie jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im mniejsza jest jego wartość, tym mniej ciepła ucieka z budynku. Warto zwrócić na niego uwagę kupując okna. Pakiety trzyszybowe sprawdzają się tu przeważnie lepiej i chronią ciepło naszego poddasza.

Kolejnym elementem okna są jego ramy. Zwykle wykonane z klejonego warstwowo, sosnowego drewna. Często malowane jest ono lakierem bezbarwnym bądź kryjącym białym. Na rynku znajdziemy także ramy z PVC w postaci komorowych, usztywnionych stalą profili. Barwione

są one zazwyczaj na kolor biały, lub w odcieniach drewna. Spotkamy także pokryte okleiną. Zarówno ramy drewniane, jak i PVC zabezpieczane są od zewnątrz osłoną z blachy aluminiowej, miedzianej lub ocynkowanej. Ich parametry nie różnią się znacząco między sobą.

Kołnierz uszczelniający z blachy aluminiowej to kolejny ważny element okna połaciowego. Należy skompletować go z fartuchem do okien dachowych. Połączenie okien w zestawy następuje dzięki wykorzystaniu kołnierza typu combi.

Bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem jest zamontowanie w oknie połaciowym specjalnego systemu wentylacji z rekuperatorem. Ciepło odzyskane z wywiewanego z pomieszczenia powietrza wykorzystywane jest do ogrzewania napływającego powietrza.

Potrzebna jest do tego instalacja elektryczna, ale wentylacja może być zamontowana na każdym etapie użytkowania okna.

Okna dachowe – planowanie

Jedno duże okno słabiej doświetli poddasze, niż 2-3 okna o takiej samej powierzchni umieszczone w różnych miejscach. Niezwykle ważne jest, że duża powierzchnia przeszkleń może powodować wychładzanie pomieszczeń zimą i przegrzewanie ich latem.

Komfort

Okna, prócz doświetlania służą też temu, by móc przez nie wyglądać. Aby robić to swobodnie zarówno siedząc, jak i stojąc, należy dostosować wysokość okna do kąta nachylenia połaci. Okno powinno być wyższe przy mniejszym kącie nachylenia. Dolna jego krawędź powinna znajdować się

85-130 cm nad podłogą, co znacznie ułatwi jego obsługę. Jednak okno zamontowane wyżej da nam lepsze doświetlenie pomieszczenia.

Ważne jest także, by klamka, która może znajdować się na dole bądź na górze skrzydła nie była wyżej niż 180- 200 cm od podłogi.

Zarówno duży, jak i mały spadek dachu umożliwia montaż okien połaciowych. Jednak przy małym spadku powinny być one wyższe, a ich dolna rama znajdować się ok 1 m od podłogi.

Okna nadające fason bryle

Okna prócz znanych nam funkcji mają sprawić, że bryła budynku będzie wyglądała ciekawiej. Jeśli zastosujemy modele kolankowe przedłużone na górze lub na dole – sprawimy, że budynek będzie nowoczesny i ciekawy. Dobrze prezentują się także okna balkonowe tworzące po otwarciu dolną częścią balustradę, a górną – szklany daszek.

Modne stało się w ostatnich latach łączenie okien w zestawy. Montowane rzędami – obok siebie bądź jedne na drugich – tworzą ciekawy efekt. Umieszczone po obu stronach kalenicy dają w szczycie dachu duże, ciekawe przeszklenie.

Wymiary okien

Na rynku znajdziemy 10 standardowych wymiarów okien połaciowych. Dopasowane są one przez producentów do rozstawów krokwi, a także kąta nachylenia dachu. Najbardziej popularne mają wymiary 78 × 118 cm i 78 × 140 cm. Nie trzeba się jednak ograniczać. Na zamówienie bowiem można mieć okna nie tylko w dowolnym wymiarze i kształcie, ale także z wybranym sposobem otwierania. Ważne jest, by osadzać  ramę, dostosowując jej szerokość do rozstawu krokwi. To najwygodniejszy montaż.

Bezpieczeństwo przy oknach dachowych

Przy montażu w domu systemu alarmowego – podłącza się do niego także okna dachowe. Wówczas sygnalizowane jest zarówno otwarcie skrzydła, jak i wybicie szyby. Wytrzymałość szyb można zwiększyć, jeśli okno nie ma klasy antywłamaniowej, poprzez oklejenie go folią antywłamaniową. Specjalne blokady pomagają także wzmocnić zamknięcie okna.

Okna połaciowe – kiedy montować?

Prace montażowe z pewnością ułatwi montaż okien równoczesny z kryciem dachu. Zmniejsza się bowiem wtedy ryzyko uszkodzeń dachu i powstania nieszczelności. Osadzenie okna w przygotowanym otworze zajmuje fachowemu dekarzowi około 30 minut. Kilka godzin natomiast potrwa całość – od wycięcia otworu poprzez montaż i obróbki.

Montaż okna po ułożeniu pokrycia oznacza, że trzeba je usunąć w miejscu planowanego okna, a także wyciąć wszystkie warstwy izolacji przy pozostawieniu zakładu – ok 10 cm.

Kupując okna połaciowe miejmy na względzie rozstaw krokwi. Szerokość okien powinna być nieco mniejsza niż odstęp między nimi. Wraz z oknem otrzymamy idealnie dopasowane do siebie elementy potrzebne do jego instalacji. Oznacza to, że dokupić trzeba tylko kołnierz uszczelniający, który dopasowany będzie do głębokości montażu stolarki i pokrycia dachu.

Akcesoria warte uwagi.

Akcesoria zabezpieczające wnętrze domu przed owadami i ograniczające nagrzewanie się poddasza, czy też ucieczkę powietrza są warte uwagi. Nie tylko poprawiają one bowiem komfort mieszkania na poddaszu, ale także zmniejszają wydatki na ogrzewanie czy klimatyzację. Akcesoria te to moskitiery, rolety i markizy zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Nieliczne z nich montowane są fabrycznie. Większość możemy dokupić i zamontować samodzielnie już po osadzeniu okna. Pamiętać należy, że producenci sugerują kupowanie akcesoriów dopasowanych do własnych okien i takie oferują. Dobrą inwestycją jest osłona z napędem elektrycznym, która obsługiwana jest za pomocą pilota, lub włącznika w ścianie. Trzeba jednak w przypadku podjęcia decyzji o ich montażu doprowadzić przewody sterujące i zasilanie.

Ocieplone lamele o właściwościach akustycznych i termoizolacyjnych używane są do dachowych rolet zewnętrznych. Chronią one zarówno przed promieniowaniem słonecznym, jak i mrozem.

Markizy okienne wykonane są z siatki odpornej na czynniki atmosferyczne. Są świetnym zabezpieczeniem przed zbyt wielkim nasłonecznieniem poddasza.